Arbëri

Escobar takohet me Bashën, diskutojnë edhe për Kosovën

 

I dërguari i posaçëm i Departamentit të Shtetit për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, shprehu mbështetjen për integritetin territorial me kufijtë aktual të Kosovës. Kështu ka thënë kreu i Partisë Demokratike në Shqipëri, Lulzim Basha, pas një takimi njëorësh me zyrtarin e lartë amerikan në Tiranë. 

Zëvendësndihmës sekretari i Shtetit për Çështjet Evropiane dhe Euroaziatike, Gabriel Escobar, filloi të enjten një vizitë në Shqipëri, që ishte e para për të në këtë vend. Ai po shoqërohet nga ambasadorja amerikane në Shqipëri, Yuri Kim.