1 perditesime
23:28

Korenica: Programi i Latifit kopje e 2017-s, nuk ka çka të ofrojë

Kandidati për kryetar i Rahovecit nga VV, Visar Korenica, programin e kundërkandidatit të tij e quan kopje të atij që pati prezantuar më 2017. Smajl Latifi, thotë Korenica, nuk ka për të ofruar diçka të re.

Sipas tij, ndryshimet që janë bërë në komunën e Rahovecit nga udhëheqja e Latifit kanë lënë për të dëshiruar.

“Pika jonë kryesore është programi ynë, aty i kemi përmbledhur të gjithë sektorët e nevojshëm. Programi i Latifit është hiç më pak se një kopje nga viti 2017, nuk ka diçka të re për të na ofruar sepse kjo qeveria kaq di dhe ka qenë e gatshme kaq për të bërë ndryshime në komunë, ndryshime që kanë lënë për të dëshiruar. Projektet kapitale për të cilat ka investuar kjo qeveri janë disa rrugë periferike, më shumë rrugë fushore që janë asfaltuar, por nuk duhet të ishin prioritet sepse kemi lagje të qytetit që janë të paasfaltuara, kemi kaos urbanistik dhe hapësira publike të keqtrajtuara”, ka thënë ai në Interaktiv të KTV-së.

Korenica ka thënë se politikë të parë po qe se vjen në pushtet do të jetë sjellja e profesionistëve në komunë, të cilët thotë se i kanë munguar.

“E para është të sjellim në udhëheqje njerëzit profesionistë që i kanë munguar komunës sonë. Me rëndësi është përfundimi i planit zhvillimor që ka mbetur në sirtar dhe që ka qenë pengesë përhapjen e qytetit dhe me vonesat në leje ndërtimore dhe legalizime. Është një kaos urban dhe jam i gatshëm të merrem me të drejtpërdrejt”.

Ai tha se Latifi ka bërë trysni te qytetarët përmes formave të ndryshme për të pamundësuar zgjedhje të lira në këtë komunë.

“Punët që i ka bërë nuk kanë qenë të mjaftueshme për të ecur përpara. Ka bërë një lloj trysnie të paparë te votuesit që të pamundësoj një zgjedhje të lirë dhe demokratike përmes dhënies së subvencioneve, ofrimit të punësimit dhe formave të tjera. Këto nuk i shërbejnë demokracisë”.

23:07

Korenica pret përmbysje të rezultatit pa koalicione në Rahovec

Kandidati për kryetar të Rahovecit nga Vetëvendosja, Visar Korenica, i ka ftuar votuesit e partive që humbën zgjedhjet në këtë komunë, ta mbështesin programin e tyre katërvjeçar, duke nënkuptuar se nuk do të ketë koalicione.

Korenca tutje deklaroi se shumica e qytetarëve të Rahovecit janë duke pritur ndryshim, duke komentuar se a do ta arrijë ta përmbysë rezultatin e 17 tetorit.

“Sepse shumica e votuesve janë të zhgënjyer me qeverisjen e Latifit dhe të gjithë presin ndryshim. Kjo është ftesë për ata që e duan ndryshimin dhe ne besojmë se jemi alternativa për ndryshim. Të gjithë votuesit e partive të tjera, secilin prej tyre e vlerësojmë dhe i ftojmë që të na mbështesin për qeverisjen tonë katërvjeçare. Po ofrojmë një program që ka me qenë i përshtatshëm për të gjitha sferat dhe për të ecur në drejtimin e duhur”, u shpreh Korencia në “Interaktiv” të KTV-së, duke shtuar se një koalicion pas zgjedhor është shumë i mundshëm, pasi sipas tij, opozita në Rahovec dominon me shumicë numrash në asamble.

Sa i përket strategjisë së fushatës që ka zhvilluar, Korenca tha se kontakti i drejtpërdrejtë me qytetarë ka qenë më frytdhënës.

“Kemi zhvilluar fushatë të drejtpërdrejtë, i kemi takuar derë për derë, kemi pasur takime nëpër fshatra të ndryshëm dhe po shikojmë përmes tyre një ndryshim të mundshëm. Kontakti i drejtpërdrejtë me votues ka qenë më frytdhënës. Vetëvendosja është mundësia reale për zhvillimin e komunës tonë. Nuk besojmë se duhet të vazhdojë të jetë në krye një qeveri që nuk e ka prioritet zhvillimin e komunës”, shtoi ai.

Korenica mori 24.78 për qind apo 5.206 vota, ndërsa kryetari aktual dhe kandidati i AAK-së për këto zgjedhje, Smajli Latifi, mori 47.23 për qind apo 9.925 vota në raundin e parë të zgjedhjeve. Raundi i dytë do të mbahet më 14 nëntor.