Arbëri

Dialogu Kosovë-Serbi: Të pagjeturit, çështje urgjente për SHBA-në

 

Zëvendësndihmës Sekretari për Çështje të Evropës dhe Euroazisë, Gabriel Escobar, ka thënë se çështja e personave të pagjetur është më urgjentja në kuadër të dialogut Kosovë-Serbi.

Në një intervistë për Radion Evropa e Lirë ai ka deklaruar se Shtetet e Bashkuara kanë besim që i dërguari i Bashkimit Evropian për dialogun, Miroslav Lajçak, do të arrijë synimin e dialogut ndërmjet Kosovës dhe Serbisë e që, sipas tij, është “arritja e një zgjidhjeje” ndërmjet dy shteteve.