Arbëri

Ben Meir: Kurti të mos e pranojë Asociacionin, i pamohueshëm gjenocidi serb në Kosovë

 

Profesori në Universitetin e Nju Jorkut, Alon Ben Meir, në një intervistë për KosovaPress, ka thënë se Asociacioni i komunave serbe me kompetenca ekzekutive është në dëm të Kosovës, prandaj sugjeron Kurtit që të rezistojë dhe të mos e pranojë të njëjtin. Gjithashtu, ai thotë se Serbia duhet të ndjek shembullin e Gjermanisë dhe të pranojë krimet kundër njerëzimit, pasi gjenocidi i Serbisë në Kosovës është i pamohueshëm.

Në këtë linjë, Ben Meir ka thënë se ashtu si e vendosi, Vuçiq duhet të largojë edhe pllakatin me emrin e Ratko Mlladiqit në një rrugë në Beograd.