Arbëri

Të moshuarit shpresojnë në vaksina në kohën kur numri i të infektuarve mbetet i lartë

 

Të dielën IKSHPK-ja ka bërë të ditur se në 24 orët e fundit në Kosovë janë regjistruar 12 raste të vdekjes si pasojë e COVID-19, ndërsa janë shënuar edhe 529 raste të reja pozitive. Kjo ka bërë që numri i vdekjeve të arrijë në 1988. Nga fillimi i pandemisë, të prekur me COVID-19 kanë rezultuar 97.996 qytetarë. Raste aktive janë 13.944

Tahir Azemi, mbi 80-vjeçar nga Prishtina, ka pothuajse një vit që nuk del nga shtëpia shkaku i pandemisë. Marrja e vaksinës për imunizim ndaj COVID-19 ia ka kthyer shpresën atij dhe moshatarëve të tjerë, që u vaksinuan të dielën në sallën “1 Tetori”

“Jam gëzuar, unë moti e kam pritë, kemi mbet qe 1 vit brenda si në burg pa e mbyt kërkon hiç, jam gëzuar kur kanë thënë që po vijnë, jam gëzuar edhe kur e mora, ndoshta na ndihmojnë edhe na çlirojnë”, ka thënë Azemi.