Arbëri

Qorrolli e Koci numërojnë arsyet pse Kurtit s’mund t’i ndalohet kandidimi për deputet

Foto: Driton Paçarada / KOHA
Foto: Driton Paçarada / KOHA
 

Profesori Vigan Qorrolli dhe avokati Arianit Koci, hedhin poshtë zërat se me aktgjykimin e fundit të Kushtetueses, do t’i ndalohet liderit të Vetëvendosjes Albin Kurti të kandidojë për deputetë në zgjedhjet e ardhshme.

Të dy vlerësojnë se në periudhën kur është kryer vepra, më 2015, dënimi me kusht e liron Kurtin nga pasojat juridike, sipas Kodi Penal të kohës.