5 perditesime
23:50

Haziri: Ka mundësi të përmirësohet raporti me Vjosa Osmanin

Nënkryetari i LDK-së, Lutfi Haziri, ka folur edhe për raportet me Vjosa Osmanin. Ai në Interaktiv ka thënë se raportet jo të mira me të, nuk janë lajm i mirë.

Haziri ka shtuar se pakënaqësia me vendimin e Këshillit të Përgjithshëm dhe të lidershipit të LDK-së është bërë nga vetë ajo. Sipas tij, Osmani nuk ka dashur të vazhdojë në mënyrën e njëjtë dhe e ka bërë publike.

“Unë më shumë e shoh si një iniciativë politike e cila mund ta çojë drejt një rezultati të caktuar. Pritjet e mija kanë qenë krejt ndryshe. LDK-ja për këto 20 vjet pas luftës i ka nxjerrë 12 parti politike dhe iniciativa që kanë dalë nga pakënaqësia”, ka thënë ai, duke potencuar se nuk duhet lejuar që këto gabime të ndodhin.

Ai ka thënë se LDK-ja do të ketë dhimbje politike nga largimi i Vjosa Osmanit.

“Është investuar së paku prej vitit 2007, në momentin kur ka hyrë në zyre të presidentit si këshilltare, pastaj është avancu. Edhe Vjosa do të ndjejë mungesën e partisë që e ka familje. Kush ka dalë prej LDK-së, shihet tash ku është. Ende po e shoh që ka mundësi që të riparohet ky raport”, ka thënë ai.

23:43

Haziri: Nuk kemi biseduar për presidentin me askënd

LDK-ja nuk është e interesuar të shkaktojë vonesa dhe shkarje që çojnë në jostabilitet, ka thënë nënkryetari LDK-së, Lutfi Haziri, në Interaktiv të KTV-së.

“Sa më shpejtë, edhe më drejtë e më qartë me zbardhë agjendën edhe të prodhojë stabilitet politik. Nëse e gjejmë një emër për president prej partive politike atëherë e votojmë, nëse s'po bën i partive politike atëherë a bën me qenë jashtë partiak, një autoritet. Ka shumë emra të mirë në Kosovë”, ka thënë Haziri.

Ai ka theksuar se nuk ka emra konkretë për presidentin.

“LDK-ja nuk ka diskutuar as për emrat e vet as për emra të tjerë. Ne jemi sjellë në këtë proces me më shumë kod moral sepse sa ka qenë z. Thaçi në zyre kemi dashur ta respektojmë autoritetin e presidentit. Ende nuk kemi biseduar për emër, por po shihet se disponimi i partive politike është për emra brenda partiakë, për momentin. Nëse partitë tërhiqen nga kandidaturat partiake LDK-ja e mirëpret, neve nuk na pengon”, ka thënë Haziri.

Sipas tij nëse nuk zgjidhet çështja e presidentit atëherë shkohet në zgjedhje.

"Por a prodhojnë zgjedhjet stabilitet në të ardhmen. A prodhohet prapë mundësia që pas zgjedhjeve Kuvendi përveç ekzekutivit me e zgjedhë edhe presidentin. Sepse ju e dini që nëse për 40 ditë nuk mbërrin me e zgjedhë presidentin prapë shpërndahet parlamenti”, është shprehur Haziri.

23:38

Haziri: Ka ardhur koha që presidentin ta ketë LDK-ja

Nënkryetari i LDK-së, Lutfi Haziri, ka thënë se ka ardhur koha që LDK-ja ta ketë postin e presidentit.

Ai ka thënë se jostabiliteti politik tashmë është në zyrën e presidentit dhe se për këtë çështje duhet gjetur zgjidhje sa më parë.

“Kuvendin e udhëheqë Vjosa Osmani, sepse ka qenë pjesë e marrëveshjes VV-LDK, ai vend është fituar përkundër që raportet e brendshme me Vjosën i kemi ndryshuar pas zgjedhjeve. Nëse pyetëm unë, ka ardhur koha që presidentin me e marrë LDK-ja, por edhe më tutje ne nuk po duam të bëhemi egoistë në kërkesat tona politike dhe po mendojmë që me dialog të brendshëm mundemi me gjet një emër të përbashkët për këtë pozitë”, ka thënë ai.

Haziri ka shtuar se nëse gjatë dhjetorit nuk ka emër për president, atëherë duhet parë fuqia politike për të caktuar datën e zgjedhjeve.

“Nëse nuk kemi emër për president gjatë dhjetorit, atëherë të kemi fuqi politike për ta caktuar datën e zgjedhjeve. Zgjedhjet në kohë pandemie nuk është e lehtë të mbahen porse te ne duhet të shihet mundësia”, ka thënë ai.

23:34

Haziri: PDK-ja ka probleme, duhet të konsolidohet

Nënkryetari i LDK-së, Lutfi Haziri, për Interaktivin në KTV, ka thënë se PDK-ja po ka probleme e po kalon ditë të vështira e duhet të konsolidohet.

Ai ka thënë se LDK-ja gjithmonë ka treguar solidaritet dhe racionalitet, duke përmendur edhe votimin e pesë ligjeve në mandatin e kaluar të PAN-it.

“Unë besoj që PDK-ja po kalon ditë të vështira, momente të vështira politike, si shumica e popullatës së Kosovës. Ajo ka nevojë, besoj se ka nevojë, e ka hapësirë të mjaftueshme, me u konsolidu në përputhje me kohën që janë duke e përballuar. Ne nuk mund t’i ndihmojmë, as t’u lehtësojmë e as rëndojmë më shumë situatën. E ka profilin e vet politik, strukturën politike të veten, duhet me kujdes me mirëmbajt atë që e ka sot. Besoj shumë se nëse në Kuvend sillen me politika të drejta, dhe me vlerësime karshi procesit që po kalon, fitojnë më shumë sesa humbin”, ka thënë Haziri. “Nganjëherë duhet me votu në interes të qytetarëve. Pse duhet dikush me hy koalicion për me votu një ligj, apo pse duhet me marrë hise në Qeveri për me votu një ligj”, ka thënë Haziri. “Këto rrethana mendoj se i bëjnë të vogla partitë, i bëjnë shumë të vogla e lakmitare të pushtetit. Besoj se LDK-ja ka treguar solidaritet e racionalitet në procesin e Dhomave të Specializuara të Gjykatës së Kosovës me seli në Hagë. Ne kur kemi pasur mundësi me ndihmu edhe me votu, e me bë edhe sakrificë politike, kemi marrë vendime të vështira në interes të vendit. Pesë ligje e disa marrëveshje financiare në mandatin e kaluar ia kemi votuar PAN-it. Thojshin ligji për ushtri është interes nacional, e votuam. Ushtria është aty ku e kemi lënë. Është bërë MPB-ja, por ushtria është në atë stad. Po shihet sa urgjente ka qenë. Thonin se është ligj me interes nacional, e votuam. Jemi sjellë me solidaritet. Nuk është koha me kërku. Po shoh disa parti janë bërë lakmitare, e disa oportune. PDK-ja në këtë situatë, mendoj pa e cilësu, nuk kam të drejtë me cilësu, uroj që me përballu krejt këtë situatë me racionalitet politik”.

23:27

Haziri: LDK ka përvojë të qeverisjes së mirë, s’kemi probleme të brendshme

Kryetari i Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri, në Interaktiv të KTV-së ka thënë se LDK-ja ka përvojë të qeverisjes së mirë, derisa ka theksuar se nuk kanë probleme të brendshme.

“LDK-ja telashe të brendshme nuk ka por jemi në ballë të qeverisjes. Qeverisja është ajo që duhet me e përkthyer programin edhe angazhimet politike në veprim. Opozita e ka komoditetin të kritikojë”, ka thënë Haziri.

Ai ka thënë se partitë në koalicion duhet të respektojnë marrëveshjen deri në fund.

“Ne kemi përvoja të qeverisjes të mirë dhe qeverisjes me probleme, telashe. Ajo që unë besoj thellë është se edhe Aleanca edhe Nisma, edhe Lista Serbe edhe partitë e grupeve të tjera të përfaqësuara në Qeveri për momentin kanë ndërtuar një formulë qeverisje duhet ta respektojnë deri në fund bashkë në mënyrë që me e përballuar këtë gjendjen pandemike sepse ka rënie ekonomike”, ka thënë ai. “Nuk e lidhi asnjëherë këto vendime të rëndësishme siç është Rimëkëmbja Ekonomike që njerëzit po e presin me padurim, ne kemi hyrë në dimër, nëse vazhdojmë t'i vonojmë edhe një javë, dy javë mundësinë që me ndërhy qeveria me pako atëherë po e humb arsyen me u miratuar kjo pako”.

Sipas tij duhet të reflektojë politikisht edhe opozita, me i dhanë të drejtat e veta nëse i kanë.

“Sepse LDK-ja sa herë që ka qenë në opozitë ka votuar ligje dhe vendime të rëndësishme në Kuvend duke e vendosur interesin e republikës përpara partisë. Nëse është interes i përbashkët dhe duhet me e përballuar bashkërisht këtë problem Rimëkëmbja Ekonomike nuk i dallon mandej grupet sepse i prek barabartë qytetarët andaj duhet sjellë të gjithë barabartë karshi kësaj me racionalitet. Në anën tjetër Qeveria duhet të punojë me çdo deputetë, të Vetëvendosjes e të PDK-së”, ka thënë Haziri.

23:18

Haziri: Zemaj ka vendosur koordinim institucional në menaxhimin e pandemisë

Kryetari i Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri, ka thënë se ka qenë kritik ndaj punës së ministrit të Shëndetësisë, Armend Zemaj, lidhur me menaxhimin e situatës me pandeminë.

Ai ka thënë se kritikat kanë qenë pozitive dhe në shërbim të vendimmarrjes së drejtë.

Haziri në Interaktiv ka thënë se në situata të pandemisë dhe emergjencës civile nuk duhet vendosur me panik.

“Nuk guxojmë me vendosë me masa të kopjuara sepse OBSH-ja rekomandimet i ka ditore. Instituti Kombëtar dhe Qeveria e Kosovës i nënshtrohet rekomandimeve të OBSH-së”, ka thënë ai.

Haziri tutje ka shtuar se përveç ruajtjes së shëndetit që është primar duhet të ruhet edhe shëndeti i ekonomisë.

Ai tutje ka shtuar nëse nuk ruhet ekonomia, atëherë rrezikohet mirëqenia e njerëzve.

“Muajve të fundit është menaxhuar situata me COVID-19. Ministri Zemaj ka mbrri me vendosë një menaxhim tjetër dhe koordinim institucional”, ka thënë ai.

Ai ka thënë se edhe niveli qendror edhe ai komunal është sjellë sikurse është situata normale, karshi situatës së jashtëzakonshme.

Ai ka thënë se Kosova nuk përjashtohet nga blerja e vaksinës COVID-19.