Arbëri

MPJD-ja i përgjigjet Vuçiqit: Dialogu me Serbinë të vazhdojë pas pranimit në NATO

 

Ministria e Punëve të Jashtme dhe Diasporës e Kosovës e ka cilësuar kërcënim të hapur për luftë të re në Ballkan, deklarimin e presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiq, që gjatë ditës u shpreh se s’duhet të lejohet që Kosova “të mbetet konflikt i ngrirë” duke e ndërlidhur me situatën në Nagorno-Karabakh, që “ka treguar se një konflikt i ngrirë mund të përshkallëzojë në katastrofë të vërtetë”.

Në një reagim ndaj kësaj deklarate, MPJD ka thënë se Kosova as s’është Nagorno-Karabakh, e as s’është konflikt i ngrirë. Kjo ministri ka thënë se fillimisht duhet të anëtarësohet në NATO e më pas të vazhdojë dialogun me Serbinë.