Vitia: Një rast i dyshuar me koronavirus, në pritje të rezultateve

Vitia: Një rast i dyshuar me koronavirus, në pritje të rezultateve

24 February 2020 13:22

Ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia ka thënë se momentalisht në QKUK është duke u trajtuar një rast i dyshimtë me koronavirus, por sipas tij bëhet fjalë për grip.

Ai tutje ka shtuar se nuk duhet alarmuar dhe janë në pritje të rezultateve.

“Mundësia që të paraqiten raste me koronavirus në Kosovë janë reale, mirëpo jemi duke u përgatitur që të marrim masat e nevojshme. Në infektive është paraqitur një rast i dyshuar, por që nuk duhet alarmuar shkak se dyshohet vetëm për grip”, ka thënë ai.

Ministri ka folur edhe për karantinat në rast se paraqitet nevoja për to ku ka thënë se janë ende në shqyrtim të lokacioneve dhe se nuk ka diçka konkrete.

Ai ka folur edhe për sigurinë në Aeroportin Ndërkombëtar të Prishtinës dhe ka thënë se është dërguar kërkesë që të bëhen kontrollime dhe ekzaminime të rasteve, megjithatë ka potencuar se nuk ka vend për shqetësime për momentin.

© KOHA. Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.

Komentet

Shto koment

Të ngjashme