Arbëri

Koronavirusi, Turqia evakuon një shtetas shqiptar nga Kina

Foto: Reuters / ilustrim
 

Aeroplani i dërguar nga Turqia për evakuimin e shtetasve të saj dhe shtetasve të vendeve të tjera të afërta, përfshirë edhe një shtetas të Shqipërisë, është nisur sërish për në Turqi nga qyteti Wuhan i Kinës.

Ndonëse fillimisht ishin identifikuar 48 persona për t’u kthyer në vendet e tyre të lindjes, ministri turk i Shëndetësisë, Fahrettin Koca, në një deklaratë në llogarinë e tij në Twitter lidhur me evakuimin e qytetarëve nga Kina për shkak të koronavirusit, tha se “në aeroplan kanë hipur gjithsej 42 persona pasi 6 të tjerë me vetëdëshirë kanë kërkuar të mos kthehen në Turqi”, raporton Koha.net.