1 perditesime
Arbëri

Ministria shqiptare e Mbrojtjes thotë se nga tërmeti s’ka raportime për dëme

Ministria shqiptare e Mbrojtjes thotë se nga tërmeti s’ka raportime për dëme
22:27

Ministria shqiptare e Mbrojtjes thotë se nga tërmeti s’ka raportime për dëme

Menjëherë pas tërmetit të para rreth një ore që tronditi Shqipërinë, ka reaguar edhe ministria e Mbrojtjes.

Kjo e fundit shpjegon se sipas Institutit të Gjeoshkencave, Energjisë, Ujit dhe Mjedisit, tërmeti ishte me magnitudë 4.8 me thellësi 7 km.

Ndërkohë sipas IGJEUM, epiqendra e këtij tërmeti ka qenë në veri të fshatit Bubq, në Rrethin e Krujës. Ministria e Mbrojtjes njofton se sipas komunikimeve me prefekturat, deri tani nuk raportohen dëme, raporton Tch.

Po ashtu njoftohet se komunikimi po vijon nga AKMC, Agjencia Kombëtare e Mbrojtjes Civile.

21:23

Tërmet në Shqipëri, ndihet edhe në Kosovë

Një tërmet i fuqishëm ka goditur Shqipërinë të martën në mbrëmje, ndërsa dridhjet janë ndier edhe në Kosovë.

Sipas raportimeve të para, fuqia e tij ka qenë 5.5 ballë. Akoma s’dihet ku ka qenë epiqendra e tij.

Mediat në Shqipëri raportojnë se në Durrës tashmë njerëzit kanë nisur të dalin nga shtëpitë.

Sipas uebfaqes EMSC, tërmeti është ndier edhe në Maqedoninë e Veriut.