Petroviqi takon ambasadorin Kosnett, i ankohet për presionet nga Lista Serbe Foto: Arkiv

Petroviqi takon ambasadorin Kosnett, i ankohet për presionet nga Lista Serbe

14 January 2020 18:38

Kryetari i Partisë së Pavarur Liberale serbe, Slobodan Petroviq, dhe ministrja në detyrë e Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, Dijana Zhiviq, u takuan sot me ambasadorin e SHBA-së në Prishtinë, Philip Kosnett, me të cilin diskutuan lidhur me situatën aktuale në Kosovë.

Gjatë takimit, Petroviqi dhe Zhiviqi informuan diplomatin amerikan për problemet me të cilat përballet komuniteti serb, planet për punën e ardhshme të SLS-së, si dhe presionet me të cilat përballen anëtarët e kësaj partie edhe pas përfundimit të procesi zgjedhor të 6 tetorit nga ana e Listës Serbe, shkruan ksp.

Në fund të takimit, Petroviqi shprehu vlerësimin e tij të madh për ambasadorin Kosnett për mbështetjen që ai i jep komunitetit serb në Kosovë dhe për angazhimin e tij të sinqertë dhe kujtoi se aspirata e SLS është që të vazhdojë të ruajë paqen dhe stabilitetin në Kosovë.

Komentet

Shto koment

Të ngjashme