ShSKUK-ja shpall konkurs për zëvendësimin e kardiokirurgëve që e lanë punën Foto: Driton Paçarada / Koha

ShSKUK-ja shpall konkurs për zëvendësimin e kardiokirurgëve që e lanë punën

Norë Shabani 09 January 2020 07:10

Shërbimi Spitalor Klinik Universitar i Kosovës (ShSKUK) ka shpallur konkurs për plotësimin e pozitave të dy kardiokirurgëve që u larguan nga puna në këtë institucion. Këtë e ka bërë të ditur për gazetën drejtori i ShSKUK-së, Basri Sejdiu. Ai ka thënë se brenda një muaji pozitat e lëna bosh do të plotësohen.

Sipas tij, largimi i dy kardiokirurgëve nuk do të ndikojë në funksionimin e Klinikës së Kardiokirurgjisë. “Sot (e mërkurë v.j.) e kam nënshkruar që konkursi është hapur për dy pozitat e lëna, për një muaj besoj do të përfundojë”, ka theksuar Sejdiu. Por ai ka thënë se as gjatë këtij muaji nuk do të ketë probleme në funksionim. “Absolutisht jo, nuk do të këtë probleme në funksionim, e kemi hapur konkursin dhe pozitat plotësohen së shpejti”, ka theksuar ai, shkruan sot “Koha Ditore”.

Konkursi është hapur pasi ditë më parë kardiokirurgët Raif Çavolli dhe Arbër Kutllovci kanë lënë punën në Klinikën e Kardiokirurgjisë. Ata largimin e kanë arsyetuar, siç kanë thënë, me diskriminim dhe pengesat në punën profesionale.

Menjëherë pas dorëheqjes ata janë punësuar në Spitalin Amerikan në Kosovë. Këtë e ka bërë të ditur ky institucion me anë të një postimi në rrjetin social Facebook. “Spitalit Amerikan i janë bashkëngjitur kardiokirurgët e njohur, dr. Raif Çavolli, në cilësinë e shefit të Departamentit të Kardiokirurgjisë dhe kardiokirurgu me eksperiencë, dr. Arbër Kutllovci”, shkruan në këtë postim.

(Artikullin e plotë mund ta lexoni sot në “Koha Ditore”)

Gazetën Koha Ditore mund ta lexoni edhe online. Këtu mund të gjeni sqarimin se si mund të abonoheni.

© KOHA. Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.

Komentet

Tafa09/01/2020 14:23

Krejt sabotazh ndaj kti populli pse me i ba operacon pa pare ska mujt shteti me i pagu e spitali "amerikan" pi pagujka trefissh mashum ,eu qe myt ket popull te shkret, te mjert na ndor te kujna jena met

Shto koment

Të ngjashme