21:19

Mehmeti thotë se Shqipëria e Kosova kurrë nuk do të bëhen shtete nëse nuk bashkohen

Kim Mehmeti ka thënë se Shqipëria e Kosova nuk do të bëhen shtete asnjëherë nëse nuk do të bashkohen.

Sipas tij në të dyja vendet populli është i ndarë në dy pritësa, të cilët presin se çfarë do të ndodhë.

“Edhe pritja nganjëherë ta humb vullnetin për të bërë diçka. Unë mendoj që edhe kjo mosbërja shtete të Shqipërive tona ka të bëjë me atë se, vëllazëria e ndarë nuk mund ta ndërtojë shtëpinë derisa nuk i bashkojnë forcat”, ka thënë ai në Rubikon të KTV-së.

Mehmeti shton se “prej një populli mund ta bësh një shtet të mirë, ndërkaq prej një populli të ndarë në dy shtete i bën dy shtete të këqija”.

 

21:04

Mehmeti i cilëson fushatë takimet e Ramës me qytetarë pas tërmetit

Shkrimtari e analisti nga Maqedonia, Kim Mehmeti, e ka quajtur spektakël paraqitjen e politikanëve të Shqipërisë, pas tërmetit të mëngjesit të 26 tetorit.

Ai në Rubikon të KTV-së i ka cilësuar fushatë daljet e Ramës dhe takimet e tij me qytetarët e prekur nga tërmeti.

“Atje çdo gjë është spektakël. Nëse e shihni kryeministrin, ai shëtit, ai nuk duhet të shëtitë lagje në lagje, ai duhet të ulët në kabinetin e vet, të gjejë mjete, të thërras ekspertët, ta analizojnë situatën sa më shpejtë edhe të sillet vendimi. Çka ka ai që të bisedojë atje me çdo njërin”, ka thënë ai,

Mehmeti ka shtuar se në Shqipëri, politikanët çdo gjë e kthejnë në vota.

“Ç’ mund të jetë ajo tjetër, si mund një kryeministër të ketë aq kohë. Shteti i ka të ndara pozitat, nuk duhet kryeministri të jetë me çdo njërin që i është prishur shtëpia, ka struktura tjera që duhet ta bëjnë atë”, ka shtuar ai.

20:55

Mehmeti e përkrah Vetëvendosjen, por thotë s’e di si do të jetë në Qeverisje

Shkrimtari e analisti nga Maqedonia, Kim Mehmeti, ka thënë se e vlerëson kreun e Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, për nivelin e tij intelektual.

“Kur e dëgjoj me të vërtetë, kënaqem. Në mos tjetër më përfaqëson mirë si mençuri”, ka thënë Mehmeti në Rubikon të KTV-së. “E para që vlerësoj është ajo, i mençur, më pak i mençur edhe i paditur. Dhe unë kur e dëgjo kryetarin e Vetëvendosjes s’mund të them se s’kërcëllon prej mençurie”, ka thënë më tej ai.

Mehmeti ka thënë se me këtë synon të shpjegojë pse e përkrah Albin Kurtin dhe Vetëvendosjen, por ka shtuar se megjithatë nuk e di se çfarë do të jetë në qeverisje.

“Mua më kanë thënë se pse në vitin 2001 e përkrahja BDI-në. Pse, mos duhej ta përkrahja atë ministrin e Punëve të Brendshme që thoshte duhet t’i vrasim të gjithë shqiptarët? Nga e dija unë që ata do të bëhen hajdutë? Nga mund ta di unë se çfarë do të dalë prej Vetëvendosjes në Qeveri?”, ka thënë Mehmeti, përcjell Koha.net.

“Atë që kam dashur t’ua shpejgojë njerëzve, se me të drejtë më thonë e përkrahe këtë por s’tu bë i mirë, unë e përkrah shpresën. Për mua shpresa e Kosovës është Vetëvendosje. E vërej këtë te rinia, isha para një jave jashtë, e shoh mërgata është në pritje...”, ka thënë Mehmeti.

Prandaj, ka thënë më tej Mehmeti, “ajo që më irriton pak me LDK-në është se këtë shpresë është duke e shuar”.

20:39

“Brezi i Republikës” në LDK s’mund të marrë frymë prej Hazirajve

Kim Mehmeti është shprehur mjaft kritik ndaj Lidhjes Demokratike të Kosovës.

Në Rubikon të KTV-së ai ka pyetur se “çfarë bëri në elitat politike, a solli ndonjë rini kjo parti”.

Kur i është përmendur “Brezi i Republikës”, Mehmeti ka thënë se “Brezi i Republikës në LDK s’mund të marrin frymë prej Hazirajve”.

“S’mund të marrin frymë. Unë nuk kam nevojë të jem i njëanshëm, unë aty shoh të rinj të mrekullueshëm. Nuk jam fare i njëanshëm, dua të jem parimor. Nuk kam çfarë të them për Vetëvendosjen. Mos ka qeverisë? Mund të dalë ajo më e keqe se kjo”, ka thënë ai.

Megjithatë, Mehmeti ka thënë se mes PDK-së dhe LDK-së pa diskutim zgjedh këtë të dytën.

“Në mos tjetër, të lejojnë të flasësh, janë më tolerantë. Ata kanë një filozofi krejt tjetër, o me ne o vdis”, ka thënë Mehmeti.

20:27

Mehmeti: “Pronto” të vjedh e të shan, a profesorët e LDK-së njërën dorë ta fusin në xhep me tjetrën të ledhatojnë

Kim Mehmeti ka thënë se po të ishte në vendin e Vetëvendosje nuk do ta kishte aspak problem se me cilën parti do ta bënte qeverinë.

“Mbase jam i detyruar ta bëjë këtë”, thotë Mehmeti në Rubikon të KTV-së.

“Unë kur dua të ironizojë them se këta të Klanit Pronto edhe kur të vjedhin të rrahin, të shajnë. A këta profesorët e LDK-së njërën dorë ta fusin në xhep me tjetrën të ledhatojnë kokën. Pra këtu qëndron dallimi, në disa imtësira”, ka thënë Mehmeti.

20:22

Mehmeti: LDK-ja mendon se Kosovës i mungon sundues, e jo burrështetas

Shkrimtari e analisti nga Maqedonia, Kim Mehmeti, duke folur për Lidhjen Demokratike të Kosovës, ka thënë se politikanët shpeshherë ambiciet personale i kanë më të forta se interesin e vendit për të cilin flasin.

“Posaçërisht kjo vlen për LDK-në, sepse mos të harrojmë, LDK-ja është parti e cila deri tani, prej luftës e këtej ka marrë pjesë në qeverisje. Dhe partitë që njëherë kanë marrë pjesë në qeverisje janë ngapak të rrezikshme”, ka thënë Mehmeti, në Rubikon të KTV-së.

Ai ka treguar më tej se pse mendon kështu.

“Ato mendojnë se Kosovës i mungon sundues. E jo që Kosovës i mungojnë burrështetas të përgjegjshëm, që unë mendoj se mund të jenë zotërinjtë e Lëvizjes Vetëvendosje”, ka thënë më tej ai.