VV-LDK me qëndrime të betonuara për ndarjen e pushtetit Foto: Alban Bujari / KD

VV-LDK me qëndrime të betonuara për ndarjen e pushtetit

Fitim Gashi Fitim Gashi 05 December 2019 06:45

Vullnet për arritjen e marrëveshjes së koalicionit, por me qëndrime të betonuara rreth postit të presidentit kanë proklamuar Lëvizja Vetëvendosje dhe Lidhja Demokratike.

Përveç akuzave në distancë, as të mërkurën nuk ka pasur takim mes pretendentit për kryeministër, Albin Kurti dhe kryetarit të LDK-së, Isa Mustafa, për të tentuar tejkalimin e mospajtimeve për ndarjen e pushtetit, shkruan sot “Koha Ditore”.

Vetëvendosje vazhdon të insistojë që posti i shefit të shtetit të mos përfshihet në ndarjen e pushtetit- kushti ky kryesor i LDK-së për arritjen e marrëveshjes. Veç presidentit, LDK-ja kërkon edhe postin e kryetarit të Kuvendit, zëvendëskryeministrin e parë dhe ndarjen e barabartë të ministrive.

Nënkryetarja e LDK-së, Vjosa Osmani, ka shprehur besimin për arritjen e marrëveshjes, megjithëse ka refuzuar të komentojë rreth pengesave. E ka bërë këtë pas takimit që kanë pasur me kryetarin e Grupit të Partive Popullore në Parlamentin Evropian, Manfred Weber dhe përfaqësuesen e posaçme të BE-së në Kosovë, Nataliya Apostolova.

(Artikullin e plotë mund ta lexoni sot në “Koha Ditore”)

Gazetën Koha Ditore mund ta lexoni edhe online. Këtu mund të gjeni sqarimin se si mund të abonoheni.

© KOHA. Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.

Komentet

Kosovar05/12/2019 14:32

Derisa, isa argati i thaqit te jet ne LDK, zor se do te ket naj zgjedhje te mire per Kosoven, nuk eshte Kosova ne interes te isa argatit, por interesi i ngusht i pronarit te tij dhe ketij vet per nje asht me l'pi. Nese LDK vendos qe te shkojn e zgjedhje ather do te humbas aq shume sa do te jet shume e veshtire qe te mekembet...a do te jet ky fillimi i fundit i LDK-se, le te shohim.

agroni (Ferizaj).12/12/2019 14:41

Isa Mustafa do t'a SHKATERRON Perfundimisht Ldk-ne (LODHJEN Demokratike te kosoves) kot e ke Ise, ka Fituar dhe Prape do fitoj Bindshem VETEVENDOSJE sepse VV e ka Perkrahjen e MADHE te Amerikaneve..Partite e NDRYSHKURA tashme kane rene PER TOKE.

Shto koment

Të ngjashme