2 perditesime
17:34

Sipas “Blicit”, Vuçiqi i ka thënë Thaçit se “s’i intereson fare nëse Kosova e njeh Serbinë apo jo”

Takimi befasues mes presidentit të Kosovës, atij të Serbisë dhe presidentit francez, Hashim Thaçi, Aleksandar Vuçiq dhe Emmanuel Macron, ka përfunduar pa ndonjë epilog konkret për dialogun.

Siç mëson gazeta serbe “Blic”, ideja e Macronit ishte tentim që të ndikojë tek të dyja palët që të kthehen në tavolinën e bisedimeve dhe të provojnë që të arrijnë deri tek zgjidhja e kompromisit.

Burimi i “Blicit” thotë se Vuçiqi ka qenë i hapur dhe para MAcronit ka thënë se “nuk i intereson fare nëse Kosova e njeh Serbinë, sepse Serbia është veçse shtet i njohur nga të gjitha vendet e botës”.

Ai këtë deklaratë e ka bërë ndaj asaj që ka folur Thaçi në takim, i cili, sipas “Blicit”, ka thënë se Kosova është e gatshme “të vazhdojë dialogun, të punojë në arritjen e marrëveshjes, e cila nënkupton njohjen reciproke të të dyja palëve”, shkruan ksp.

Presidenti serb, gjithnjë sipas këtij mediumi, ka thënë se përfaqësuesit e qeverisë së Kosovës deri më tani nuk i kanë respektuar marrëveshjet e arritura dhe se për këtë arsye “nuk beson se do të jetë ndryshe edhe në bisedimet e ardhshme”.

“Presidenti i Serbisë i ka thënë Thaçit se i kemi edhe 10 vende tjera që presin të marrin vendimin për tërheqje të njohjes, sepse lëvizja e vendeve të pavarura dhe të lira në botë është më e fortë dhe më e madhe nga dita në ditë”, thotë burimi i “Blicit”.

Siç ka thënë Vuçiqi pas takimit, Macroni me takimin e sotëm ka dashur të tregojë përkushtimin e Bashkimit Evropian ndaj Kosovës, sikurse që ka përsëritur edhe “qëndrimin e Serbisë se dialogu mund të vazhdojë nëse Prishtina e heq taksën”.

14:14

Thaçi pas takimit me Vuçiqin të ndërmjetësuar nga Macroni: Kosova e gatshme të vazhdojë dialogun me Serbinë

Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, njofton se në një takim të ndërmjetësuar nga Presidenti i Francës, Emmanuel Macron, ka takuar sot edhe Presidentin e Serbisë, Aleksandër Vuçiq.

Siç njofton kumtesa presidenciale, Thaçi në këtë takim ka konfirmuar se Kosova është e gatshme të vazhdojë dialogun me Serbinë, “në kërkim të një marrëveshjeje për paqe, e cila do të sjellë njohje reciproke dhe anëtarësim në Kombet e Bashkuara, duke i hapur kështu rrugë zhvillimit në Kosovë dhe integrimit në NATO dhe Bashkim Evropian”.

12:22

Sipas “Blicit”, Macroni thirri me urgjencë për një takim Vuçiqin e Thaçin

Paris, 12 nëntor – Presidenti i Francës, Emmanuel Macron papritmas i ka ftuar sot në një takim presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq, dhe presidentin e Kosovës, Hashim Thaçin, raporton “Blic” i Beogradit, transmeton Koha.net.

Edhe Vuçiqi, edhe Thaçi ndodhen në Paris, ku po marrin pjesë në “Forumin e Paqes”. Sipas “Blicit”, Vuçiqi e lëshoi panelin mbi multilaterizmin në kuadër të Forumit, që të merrte pjesë në bisedën me presidentin francez.

Macron mbrëmë kishte pasur takime bilateral me Vuçiqin dhe me Thaçin.

Por ai kishte shfaqur dëshirën që sërish të takohej me Vuçiqin, e pastaj edhe me Vuçiqin e me Thaçin bashkërisht, citon “Blic” burimet diplomatike nga Parisi.

Macron qysh më parë kishte theksuar disa herë dëshirën për përfshirjen e drejtpërdrejtë të Francës në dialogun midis Beogradit e Prishtinës, i ndërprerë tash e një kohë, transmeton Koha.net.