Vreshtarët: Asnjë kilogram rrush nuk është shitur në Shqipëri e Mal të Zi

Vreshtarët: Asnjë kilogram rrush nuk është shitur në Shqipëri e Mal të Zi

Dardane Neziri Dardane Neziri 17 September 2019 07:00

Asnjë kilogram rrush nuk është eksportuar sivjet në Shqipëri e Mal të Zi, sipas të dhënave që i posedon Shoqatave e Vreshtarëve në Rahovec.

Eksportin, sipas tyre, është duke e pamundësuar shteti, i cili nuk ka krijuar lehtësira për kompanitë apo individët nga shtetet fqinje e as për vet vreshtarët. Mungesa e eksportit, siç kanë thënë ata, është edhe njëra nga arsyet që çdo vit po bie çmimi i rrushit.

Habib Dina, kryetar i shoqatës, ka thënë për “Kohën Ditore” se kufiri sado që formalisht nuk është mbyllur me shtetet fqinje, mungesa e lehtësirave të eksportit ka bërë që për çdo vit të rrallohet shitja.

“Nuk ka pasur problem për shitje të rrushit. Kanë ardhur nëpër vreshta e kanë blerë me mijëra kilogramë rrush. Mirëpo, çdo vit është vërejtur se po rrallohej ardhja e tyre. Na thoshin se është shumë vështirë, për shkak se po duhen shumë dokumente dhe ankoheshin edhe për tarifën doganore. Ata që zakonisht kanë blerë deri këtë vit janë tregtarë që kanë ndonjë bodrum të verërave ose tregtarë të vegjël. Një tregtar ta zëmë ka bërë blerë 1-2 mijë kilogramë. Ata kanë ardhur thuajse çdo ditë para disa vitesh, kurse vitet e fundit u rralluan”, ka thënë Dina.

Këtë vit, ka thënë se po shihet që nuk ka fare interesim dhe se tregu me Shqipërinë e Malin e Zi mund të konsiderohet i mbyllur... (Më gjerësisht lexoni në Koha Ditore)

Gazetën Koha Ditore mund ta lexoni edhe online. Këtu mund të gjeni sqarimin se si mund të abonoheni.

© KOHA. Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.

Komentet

tafa17/09/2019 09:17

Dihet kush investon per shkatrrimin e vreshtaris bujqsis dhe ekonomis te Kosoves ,argat e serbis "shqipfolsat" qe jan ulur ne kolltuqe qeveritare per nji grusht lek e mundsojn ket projekt shkattrues te Kosoves ata duhet eleminuar shpejt para shkatrrimit total te Kosoves.

Shto koment

Të ngjashme