4 perditesime
09:49

Kurti: Ndihma dhe solidariteti me të varfrit shënon Kurban Bajramin

Lideri i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, ka uruar festën e Kurban Bajramit.

Ai përmes një postimi në Facebook ka shkruar se festa e Kurban Bajramit na përkujton bamirësinë, duke u referuar në atë se çka ndajmë me të tjerët dhe jo sa mbajmë për vete.

Ai thotë se gatishmëria për sakrificë si vlerë dhe shembull, ndihma e solidariteti me të varfrit dhe të afërmit, shënojnë këtë festë.

“Nuk jemi atë që kemi secili, por jemi ajo që ua japim të tjerëve. Pra, jo sa mbajmë për vete, por çka ndajmë me të gjithë. Këtë na e përkujton festa e Kurban Bajramit të cilën ua uroj përzemërsisht besimtarëve myslimanë. Çdonjëri e përbëjmë dhe zhvillojmë bashkësinë, mirëpo edhe i përkasim e formohemi prej saj. Mbarësia e mirësia, shëndeti e lumturia, qofshin gjithmonë me Ju”, ka shkruar Kurti.

08:49

Meta: Bajrami na fton të mendojmë për interesin kombëtar

Presidenti shqiptar, Ilir Meta, uroi të gjithë besimtarët myslimanë me rastin e Kurban Bajramit duke thënë se kjo festë vërteton harmoninë e bashkëjetesën fetare mes shqiptarëve, duke uruar për më shumë tolerancë.

“Në këtë ditë të shenjtë, feste e bashkimi, kur ne ndajmë begatinë tonë me njerëzit në nevojë dhe solidarizohemi me ta, ju uroj nga zemra sa më shumë mirësi, mirëkuptim e dashuri në familjet tuaja dhe mes njëri-tjetrit! Kjo festë që vërteton harmoninë e bashkëjetesën tonë fetare, uroj të na nxitë për më shumë tolerancë, dialog gjithëpërfshirës dhe bashkëpunim, në mënyrë që të gjithë së bashku të ndërtojmë një të ardhme më të mirë e të begatë për brezat e rinj dhe një Shqipëri si gjithë Evropa”, tha ai.

Meta shtoi se kjo festë fton të ngrihemi mbi interesat personale, për të menduar më shumë për interesin e përbashkët kombëtar, për të shëruar njëherë e përgjithmonë plagët e thella të shoqërisë, varfërinë, korrupsionin, polarizimin e tejskajshëm, arrogancën dhe padrejtësinë, për t'u përkujdesur e shtuar vëmendjen për fëmijët jetimë, të moshuarit, të vetmuarit dhe për të gjithë ata që luftojnë me vështirësi dhe me sëmundje.

“Të bashkuar rreth vlerave më të mira njerëzore, hyjnore e kombëtare, rreth familjes e kombit ne do t'ia dalim, pavarësisht kostove e sfidave që kërkohen”, deklaroi ai.

Miliarderi amerikan Jeffrey Epstein është gjetur i vdekur në qelinë e burgut të Manhatanit.

Epstein vdiq menjëherë pasi u gjet pa ndjenja herët të shtunën në Qendrën Korrektuese Metropolitane në New York City, i konsideruar si një nga më të sigurtët në vend.

Muajin e kaluar, menjëherë pasi iu mohua lirimi me kusht, Epstein u gjet në qelinë e tij me lëndime në qafë dhe u dërgua në spital, në atë që zyrtarët e burgut kishin hetuar si një përpjekje e mundshme vetëvrasjeje.

Ka raporte kontradiktore nëse Epstein ishte vendosur në vëzhgim vetëvrasës pas këtij incidenti.

"Si në tokë ai nuk është nën një mbrojtje të veçantë? What'sfarë po ndodh vërtet këtu? Unë mendoj se kjo është një pyetje të cilës duhet t'i marrim një përgjigje të plotë," tha zoti de Blasio.

08:44

Mustafa: Kurban Bajrami bart porosinë e paqes mbinjerëzore

Lideri i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa, i ka uruar besimtarët mysliman me rastin e festës së Kurban Bajramit.

Ai përmes një kumtese për media ka thënë se vlerat e festës së Kurban Bajramit manifestohen përmes devotshmërisë, solidaritetit, tolerancës dhe bartin porosinë e mirëqenies dhe paqes mbarënjerëzore.

“Të gjithë besimtarëve myslimanë ua uroj festën e Kurban Bajramit.

Mustafa thotë se festa e Kurban Bajramit është mundësi e mirë për t’i bashkuar familjet tona dhe të reflektojmë ndjenjën fisnikëruese shpirtërore.

Janë ngritur pyetje se si financuesi amerikan Jeffrey Epstein ishte në gjendje të bënte vetëvrasje në qelinë e tij të burgut ndërsa priste gjykimin për akuzat e trafikut seksual.

Trupi i tij u zbulua herët të Shtunën në një strukturë në New York.

Muajin e kaluar Epstein u gjet gjysëm i vetëdijshëm në qelinë e tij pas një përpjekje të dukshme vetëvrasjeje.

Kryetari i Bashkisë së Nju Jorkut Bill de Blasio ka kërkuar një hetim të plotë, duke e cilësuar atë "shumë të përshtatshëm".

"Ajo që shumë prej nesh duan të dinë është, çfarë e dinte ai?" tha z. de Blasio, i cili gjithashtu po kandidon për nominimin për presidentin Demokratik, u tha gazetarëve në Iowa.

"Sa milionerë dhe miliarderë të tjerë ishin pjesë e aktiviteteve të paligjshme në të cilat ishte angazhuar?

"Epo, ai informacion nuk vdiq me Jeffrey Epstein. Kjo duhet të hetohet gjithashtu."

Epstein, 66 vjeç, u deklarua i pafajshëm për akuzat e trafikut të seksit dhe komplotit muajin e kaluar dhe po mbahej me kusht.

Vdekja e tij erdhi një ditë pasi u lëshuan qindra faqe dokumente gjyqësore që zbuluan pretendime të reja kundër tij dhe disa bashkëpunëtorëve të tij të profilit të lartë.

08:20

Kosnett me mesazh urimi për festën e Kurban Bajramit

Ambasadori i SHBA-së në Kosovë Philip Kosnett, ka uruar festën e Kurban Bajramit.

Ai përmes një postimi në Twitter ka uruar paqe dhe lumturi për njerëzit në Kosovë dhe gjithë botën.

“Me Fat Kurban Bajrami, duke uruar një festë të lumtur dhe paqësore për të gjithë që festojnë në Kosovë dhe në mbarë botën”, ka shkruar ai.

 

08:13

Pacolli uron Kurban Bajramin

Ministri i Jashtëm në detyrë dhe kreu i AKR-së, Behgjet Pacolli, ka shfrytëzuar rrjetet sociale për të përcjellë urimet për festën e Kurban Bajramit.

Ai uroi që kjo festë të jetë motiv shtesë për përforcimin e besimit, dashurisë dhe harmonisë mes njerëzve.

“Urime nga zemra dhe për shumë vite festa e Kurban Bajramit. Paqja, mëshira dhe begatia e Zotit qofshin me gjithë ju dhe familjet tuaja. Le të jetë kjo festë motiv shtesë për përforcimin e besimit, dashurisë dhe harmonisë tonë”, shkroi ai.