Arbëri

Borisovi i kërkon Borrellit të përfaqësojë qëndrimin e BE-së ndaj pavarësisë së Kosovës dhe jo Spanjën

Borisovi i kërkon Borrellit të përfaqësojë qëndrimin e BE-së ndaj pavarësisë së Kosovës dhe jo Spanjën

Kryeministri i Bullgarisë, Bojko Borisov konsideron se Joseph Borrell, si shef i ri i diplomacisë evropiane duhet të përfaqësojë qëndrimin e gjithë BE-së në lidhje me pavarësinë e Kosovës, dhe jo Spanjën, prej nga vjen në këtë post.

Pavarësisht se Spanja nuk e ka njohur pavarësinë e Kosovës, thuaja gati të gjitha vendet e tjera të Bashkimit Europian e kanë njohur, ka shtuar ai, bën të ditur agjencia serbe e lajmeve, Tanjug, transmeton Koha.net.