Lajçak: Kontesti Kosovë –Serbi  më i lehtë se ndryshimi i emrit të Maqedonisë

Lajçak: Kontesti Kosovë –Serbi më i lehtë se ndryshimi i emrit të Maqedonisë

09 June 2019 15:17

Ministri i Punëve të jashtme i Sllovakisë Miroslav Lajçak thekson se e vetmja zgjidhje për kontestin Kosovë –Serbi është dialogu, porse, sipas tij, taksa e vënë nga Kosova për mallrat e Serbisë ka frenuar bisedimet, transmeton Koha.net.

"Mënyra e vetme për zgjidhjen e problemit është vazhdimi i dialogut dhe bashkësia ndërkombëtare duhet ë bëjë çdo gjë që ai të ndodhë”, ka thënë Lajçak për televizionin austriak ORF.

Lajçak mendon se Kosova nuk është problem aq i vështirë dhe mund të zgjidhet, ndërsa shton se Kosova është gjithsesi problem më i lehtë se sa ndërrimi i emrit si në rastin e Maqedonisë së Veriut.

 

© KOHA. Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.

Komentet

Agron10/06/2019 09:19

Ky paska 'rshqite' fare; problemi i emerit te Maqedonise nuk ka qene problem asnjehere, ne fakt ka qene nje problem naiv fund e krye dhe u zgjodhe ashtu si duhej te zgjidhej pa u bere problem fare.

Shto koment

Të ngjashme