“Kongoja s’e ka ndryshuar qëndrimin ndaj Kosovës”

“Kongoja s’e ka ndryshuar qëndrimin ndaj Kosovës”

19 May 2019 13:19

Ministri serb i Punëve të Jashtme Ivica Daçiq ka deklaruar se gjatë vizitës së tij në Kongo është takuar me presidentin e këtij vendi Félix Tshisekedi, përcjell FoNet.

Ai, sipas Daçiqit, “edhe një herë ka theksuar se Kongoja nuk do ta ndryshojë qëndrimin lidhur me integritetin territorial dhe me çështjen e Kosovës, transmeton Koha.net.

Kongoja s’e ka njohur ende pavarësinë e Kosovës.

Ministri i Punëve të Jashtëm I Kosovës Behgjet Pacolli gjatë këtij muaji ka paralajmëruar se njohja nga Kongoja do të ndodhë së shpejti.

Daçiqi ka përfunduar se Serbia është shumë mirënjohëse ndaj Kongos që e përkrah integritetin territorial të Serbisë dhe që nuk e njeh Kosovën.

© KOHA. Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.

Komentet

Shto koment

Të ngjashme