20 vjet nga masakra serbe ndaj shqiptarëve në Korishë

20 vjet nga masakra serbe ndaj shqiptarëve në Korishë

13 May 2019 08:03

Sot mbushen 20 vjet nga “Dita e Martirëve” në Korishë, e njohur ndryshe si masakra e tmerrshme nga ushtria dhe policia serbe mbi popullsinë e pafajshme shqiptare të kësaj ane.

Me këtë rast, presidenti i vendit Hashim Thaçi sot do të marrë pjesë në tubimin përkujtimor kushtuar Ditës së Martirëve në Korishë.

Ndryshe, më 13 maj 1999, u krye masakra e tmerrshme nga ushtria dhe policia serbe mbi popullatën e kësaj ane dhe fshatrave përreth duke i ndalur civilët e fshatrave Korishë, Budakovë, Bllacë, Reshtan , Mushtisht, dhe Grejkoc, duke vrarë 77 prej tyre.

Komentet

Shto koment

Të ngjashme