BE-ja kërkon informata për aksionin e kthimit të qytetarëve nga Siria në Kosovë Foto: Driton Paçarada / Koha Ditore

BE-ja kërkon informata për aksionin e kthimit të qytetarëve nga Siria në Kosovë

23 April 2019 14:27

Bashkimi Evropian ka kërkuar nga Kosova informata në lidhje me aksionin për kthimin e qytetarëve të Kosovës nga Siria.

Kështu ka thënë në mbledhjen e Qeverisë, ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri.

Tahiri tha se bashkë me zëvendëskryeministrin, Enver Hoxhaj do të informojnë përfaqësuesit e BE-së në lidhje me atë që e cilësoi si angazhim kundër terrorizmit, raporton KTV.

Ndërkohë Kryeministri Ramush Haradina kërkoi kujdes dhe trajtim serioz të të kthyerve. Haradinaj tha se numri i të mbeturve në Siri nuk është shumë i madh.

© KOHA. Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.

Komentet

Vakti24/04/2019 14:31

Kosova duhet të ja lenë Hashim Thaçit që i njejti ta njohtoi BE-në, se ky u lavdërua për kthimin e terroristëve në Shtetin e tij. BE-ja me plotë të drejtë kërkon informacione sepse kur janë në pyetje këta njerëz të ciolët luftuan përkrah ISIS-it ashtë shum e kujdesshme. Europa s`ka si të mos kërkoi informacione edhe për shkakun se deri sa Kosova pranon qytetarët e vetë të cilët luftuan në organizata terroriste, qytetarët e Kosovës marshojnë kah Europa në ikje nga vendi i tyre. Pra ky ashtë një paradox që ndodhë vetëm në Kosovën Suigeneris.

Shto koment

Të ngjashme