7 perditesime
17:02

Kryemadhi: Rama sot mori një shuplakë

Ndërsa ka falënderuar të gjithë qytetarët që iu përgjigjën thirrjes së opozitës për protestë, kryetarja e LSI-së, Monika Kryemadhi tha se shqiptarët e kanë marrë tashmë vendimin e tyre dhe nuk ka më kthim pas.

Kryemadhi u shpreh se loja ka filluar të luhet fort dhe opozita është e vendosur për të qeverisur zemërimin dhe indinjatën e qytetarëve shqiptarë për të përmbushur një akt patriotik që është integrimi në Bashkimin Europian, transmeton Ora News.

“Sot qytetarët u përballën pa bërë asnjë hap pas, përball pushtetit të grabitur, kriminal dhe të pamoralshëm të Edi Ramës. Populli tashmë e ka marrë vendimin e tij. Rruga tashmë është nisur për të shpëtuar demokracinë dhe lirinë e njerëzve. Ky është vendimi që qytetarët kanë marrë, opozita do ta udhëheqë atë në çdo orë dhe çdo ditë. Tashmë rruga jonë nuk ka më kthim pas, do të qeverisim zemërimin dhe indinjatën e qytetarëve shqiptarë për të përmbushur një akt patriotik që është integrimi në Bashkimin Europian”, ka thënë Kryemadhi në një konferencë për media.

Sipas saj qytetarët do ta largojnë pengesën e vetme për të realizuar ëndrrën evropiane.

“Qytetarët do të largojnë pengesën e vetme që kanë për ëndrrën europiane, që mban emrin Edi Rama. Rruga e vetme që ka Shqipëria është integrimi në BE. Sot ai mori një shuplakë, loja tashmë do të hyjë prej vërteti, ka filluar të luhet fort”, ka thënë Kryemadhi.

16:56

3 policë e disa protestues të lënduar nga protesta e sotme në Tiranë

Policia e Shtetit të Shqipërisë informon se tre efektivë policie janë plagosur me sende të forta gjatë protestës që u mbajt para parlamentit.

Edhe mes tubuesve pati të lënduar, si pasojë e efekteve të gazit lotsjellës, të përdorur nga Policia për të zmbrapsur turmat e dhunshme, transmeton Ora News.

Menjëherë pas mbylljes së tubimit, në vendin ku pati akte dhune mbi forca e rendit dhe ndaj institucionit të rëndësisë së veçantë, u ngrit një grup i posaçëm hetimor.

Nën drejtimin e Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Tiranë, grupi hetimor po punon për identifikimin e autorëve të përfshirë si dhe dokumentimin e plotë të çdo episodi dhune.

14:51

Përfundon protesta në Shqipëri

Ka përfunduar protesta e opozitës në Shqipëri, që nisi në orët e hershme të mëngjesit të sotëm.

KTV raporton se protestuesit, që së fundmi u mblodhën para selisë së PD-së me kryetarin Lulzim Basha, kanë nisur të shpërndahen.

14:42

Basha: S’ka rrugë tjetër për të kthyer demokracinë përveç protestave popullore

Para marshit protestues, Lulzim Basha ka mbajtur edhe një fjalim.

“Dita e dytë e zgjimit kombëtar, bashkimi më i madh që sheshi Dëshmorët e Kombit ka parë ndonjë herë. Sot më në panik se kurrë, kufoma politike e Edi Ramës, përshkallëzoi dhunën e paprovokuar të protestuesve, për t’i larguar nga protesta”, tha ai raporton KTV.

Basha, tutje tha se “përgjigjen e mori nga duart e gjata të krimit, do të japin përgjegjësi para ligjit, zotohem para jush dhe para Shqipërisë. Nuk ka rrugë tjetër për të kthyer demokracinë, përveç protestave popullore. Ishim shumë me 16 shkurt, jemi shumë më shumë sot më 16 mars”, tha ai.

“Dua t’i drejtoj një mesazh miqve perëndimor: No stability without democracy - S’ka stabilitet pa demokraci”, tha ai.

Gjithashtu, tensionimi i situatës te Parlamenti ka sjellë edhe reagimin e presidentit Ilir Meta.

Kreu i Shtetit bën thirrje për ruajtjen e qetësisë dhe evitimin e konfrontimeve.

“Presidenti i Republikës është duke ndjekur me shqetësim situatën. Ai bën thirrje për demonstrim paqësor dhe ruajtje të qetësisë. Ai u kërkon të gjithëve të evitojnë konfrontimet dhe të qëndrojnë larg provokimeve”, thuhet nga Presidenca.

Image
14:27

Basha kthehet në selinë e PD-së

Kryetari i PD-së, Lulzim Basha, i cili më parë mori lëndime nga gazi lotsjellës, tashmë është parë duke u kthyer në selinë e PD-së.

Marshi protestues në Shqipëri, bashkë me Bashën janë pranë selisë së PD-së.

14:04

Policia vazhdon hedhjen e gazit lotsjellës për t’i shpërndarë protestuesit

Policia në Shqipëri po vazhdon hedhjen e gazit lotsjellës me qëllimin për t’i shpërndarë protestuesit.

Image
13:58

Basha merr lëndime nga gazi lotsjellës

Kryetari i PD-së, Lulzim Basha, është lënduar nga tymi i gazit që po përdorin policia kundrejt protestuesve në Shqipëri, raporton KTV.

Image

Image
13:42

Përplasje mes protestuesve e policëve në Shqipëri

Marshi protestues i opozitës në Shqipëri, tashmë është nisur drejt parlamentit nga kryeministria.

Siç raporton gazetari i KTV-së, i cili po përcjellë protestën, ka pasur edhe përplasje mes policisë dhe protestuesve.

“Është përdorur edhe gaz lotsjellës”, raporton ai.

Protestuesit, bëhet e ditur se kanë thyer edhe portën e parlamentit, gjithashtu, nga ta janë përdorur edhe mjete të forta për ta sulmuar policinë.

Image
Image
Image