Bashkëshortja e Adem Demaçit rrëfen si ia mohuan të drejtën e mësimdhënies

Bashkëshortja e Adem Demaçit rrëfen si ia mohuan të drejtën e mësimdhënies

10 March 2019 22:13

Xhemajlie Hoxha-Demaçi, bashkëshortja e veprimtarit të çështjes kombëtare Adem Demaçi, në “TALK” të KTV-së ka rrëfyer sot për të gjithë presionin e maltretimet dhe mohimin që iu bë që të zhvillonte procesin mësimor si mësuese.

Ajo ka treguar se u detyrua të punonte si pastruese e inventarit shkollor në fshatin Prelluzhë, për shkak se regjimit të asaj kohe nuk i mjaftoi burgosja dhe tortura ndaj burrit të saj. Cak i tyre ishte edhe gruaja e Demaçit dhe fëmijët e tyre.

Në kuadër të emisionit dedikuar 7 Marsit, Hoxha-Demaçi ka rrëfyer edhe detaje tjera nga jeta e saj:

Ndiqeni rrëfimin në videon e mëposhtme:

© KOHA. Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.

Komentet

Shto koment

Të ngjashme