12:49

Daut Haradinaj thotë se edhe Kosova duhet t’i qesë kushte Serbisë, ashtu siç po bën ajo

Deputeti i AAK-së Daut Haradinaj tha sot në seancë se për herë të parë e kanë një platformë dhe një ligj që iu jep kompetenca delegacionit për bisedime.

Sipas tij nëse Serbia qet kushte për dialogun atëherë duhet edhe Kosova t’i ketë kushtet e veta.

“Po bëhet një presion shumë i madh për taksën, ndërsa Kosova nuk e qiti kusht dosjen e të zhdukurve. Kosova nuk qiti kusht kush e bëri krimin në rastin ‘Panda’ në Pejë. Si rezultat i krejt kësaj ne e kemi platformën ku i kemi detyrat e delegacionit. Edhe delegacioni i Kosovës duhet të fillojë ta ngrit zërin ndaj Serbisë, nëse ata na qesin kushte duhet edhe ne", tha Haradinaj, transmeton kp. 

Ndryshe seanca për platformën për dialogun po zhvillohet pa praninë e partive opozitare LDK-së dhe Vetëvendosjes.

12:39

Deda: Platformës po i mungon baza – parimi i panegociushëm

Deputeti i Alternativës, Ilir Deda, ka dhënë komentet e tij për platformën e dialogut me Serbinë, ku ka potencuar se mungon parimi i panegociueshëm që duhet të jetë pavarësia dhe integriteti territorial i Kosovës.

"Pikë së pari pyetja kryesore e cila duhet të na udhëheqë sot është, se a ka unitet për integritet territorial të Kosovës. Nëse votohet platforma do të thotë se Kosova e ka mbyllur. A ka nevojë për taksë a jo, nuk mundesh ti me votuar platformë dhe me mbet në pozicion të njëjtë. Në ligj thuhet platforma për dialogun. Platforma në lexim të parë duket shumë e mirë, në të dytën i vëren gabimet. Mungon baza e platformës, baza e platformës është parimi i panegociueshëm. Të shkruhet parim i panegociueshëm duhet të jetë pavarësia, integriteti territorial i Kosovës. Me këto parime ndërrohen parimet e tjera që janë në dokument. Duhet të shtohet fjala integriteti territorial. Sovraniteti në veri është a po funksionon shteti jonë. Me çfarë parimi do të bëhet demarkacioni me Serbinë, këtu nuk përmendet ajo", tha Deda, transmeton KP.

Këto komente deputeti Deda i bëri sot në seancën e Kuvendit të Kosovës lidhur me platformën për dialogun me Serbinë.

12:25

AAK e Nisma mbështesin Platformën për dialogun

Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës dhe Nisma Socialdemokrate i kanë dhënë mbështetje platformës për dialogun me Serbinë dhe paralajmëruan se do ta votojnë.

Deputetja Time Kadrijaj ka folur në emër të deputetëve të AAK-së, e cila ka thënë se do ta përkrahin dokumentin.

"Ne e kemi përkrahur dhe do ta votojmë", tha ajo.

Mbështetje platformës shtetërore për dialogun me Serbinë i ka dhënë edhe Bilall Sherifi nga Nisma Socialdemokrate, transmeton kp.

“Nisma do ta mbështesë. Vjen në kohën kur lloj-lloj idesh, skenarësh për copëtimin, ndarjen. I jep përgjigje të gjitha atyre shqetësimeve që ta mbështesim. Nuk është e udhës që të pritet shmangie nga tavolina, shmangie nuk është rruga e duhur. Kjo fazë e fundit nuk do të lejojë delegacionin që të mbajnë duart në xhepa se do të kenë një dokument në dorë që të shkojnë dhe ta mbrojnë atje", tha ai.

Ndryshe, më herët edhe PDK-ja i ka dhënë mbështetje platformës për dialogun me Serbinë, e cila është pjesë e diskutimeve të sotme të Kuvendit të Kosovës.

12:16

Haradinaj: Kuvendit iu dha mundësia ta ruajë Kosovën e 17 shkurtit

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj ka deklaruar se ligji për delegacionin shtetëror dhe platforma për dialogun e kanë vendin në këtë Kuvend, pasi këtij institucioni i është dhënë mundësia jo vetëm ta ruajë pronësinë mbi procesin e dialogut por edhe ta ruajë Kosovën e 17 shkurtit.

Ai në seancën e jashtëzakonshme të Kuvendit të Kosovës, kërkoi që të shqyrtohet platforma por edhe të arrihet një konsensus për të

“Nuk e di cili subjekt politik nuk i ka në interes këto tema, janë të interesit të parë për Kosovën. Nëse ka vërejtje për aspektin kohor se a është sot dita me i diskutuar këto apo jo, nuk ka dilemë që mundemi me i diskutuar këto dhe nuk besoj që dikush mund të mohojë rëndësinë e temave. Edhe Ligji për delegacionin shtetëror edhe platforma e kanë vendin në këtë Kuvend dhe unë i ftoj deputetët ta shfrytëzojnë mundësinë që t’i thonë mendimet e veta, dhe subjektet politike t’i thonë qëndrimet e veta dhe në fund mundësisht të arrijmë një konsensus, pasi iu është dhënë mundësia parlamentit jo vetëm ta ruajë pronësinë mbi procesin e dialogut por edhe ta ruajë Kosovën e 17 shkurtit”, ka thënë ai.

12:09

PDK-ja mbështet platformën për dialogun

Elmi Reçica në emër të grupit parlamentar të PDK-së, ka thënë se do të mbështesin platformën dhe se do të ofrojnë mbështetjen e tyre për të gjitha çështjet.

“PDK e ka shqyrtuar me vëmendje dhe e mbështet plotësisht, jo vetëm që e mbështet, por në kuadër të kësaj platforme do të kërkojë përgjegjësi nga delegacioni. Për herë të parë ne po diskutojmë për diçka para se të ndodh një çështje. Të gjitha janë të interesuar që kjo çështje të përmbyllet. Ne do të ofrojmë mbështetje të vazhdueshme që kjo platformë të jetë e realizueshme në përpikëri", tha ai, transmeton kp. 

Seanca e jashtëzakonshme është duke vazhduar pa prezencën e deputetëve të LDK-së dhe Vetëvendosjes të cilët e kanë lëshuar sallën.

11:42

Limaj: Zvarritja e platformës për dialog nuk është në interes të vendit

Bashkëkryesuesi i Delegacionit Shtetëror për Dialog me Serbinë, Fatmir Limaj ka thënë se Platforma është dokument i përgatitur nga Delegacioni Shtetëror.

Ai ka thënë se nëse ka vullnet mund të vazhdohet debati për Platformën, transmeton KP.

“Po bëjmë lojë fjalësh. Janë dy gjëra krejt të ndryshme. Prandaj diskutimi për platformën është një çështje krejt ndryshe nga projektligji”, ka thënë Limaj në seancën e sotme plenare.

Limaj ka shtuar se, “tema për platformën është shumë më rëndësi për vendin”.

Ai ka insistuar se procedurat parlamentare janë respektuar dhe se zvarritjet nuk janë në interes të vendit.

11:35

LDK-ja e Vetëvendosje lëshojnë sallën

LDK-ja e Vetëvendosje janë larguar nga seanca e Kuvendit, raporton KTV.

10:43

Nuk kalon kërkesa e LDK-së për shtyrjen e seancës së jashtëzakonshme për shkak të Epopesë së UÇK-së

Kanë filluar punimet e seancës së jashtëzakonshme të planifikuar për ora 9:00.

Në sallë aktualisht janë 83 deputetë.

Shefi i Grupit Parlamentar të LDK-së, Avdullah Hoti, kritikoi mbajtjen e kësaj seance në këtë datë kur po mbahen ditët e Epopesë së UÇK-së.

Ai propozoi që kjo seancë të shtyhet për një datë tjetër.

“Ne kemi kërkuar dy seanca të jashtëzakonshme e nuk u mbajtën me arsyetimin se janë ditët e Epopesë së UÇK-së, e sot që është dita e tretë e Epopesë e pikërisht dita kur ka ndodhur masakra. Kjo seancë u thirr me kërkesë të kryeministrit. Kërkoj që kryeministri ta tërheqë kërkesën e ky debat të shtyhet për një ditë tjetër”, deklaroi Hoti.

Kërkesa e Hotit u hodh në votim, por nuk kaloi. 

09:27

Mungojnë deputetët, pauzë në seancën e jashtëzakonshme për Platformën e dialogut

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, ka dhënë pauzë 15 minutëshe, pasi në sallën e Kuvendit nuk janë të pranishëm deputetët.

Kjo seancë e jashtëzakonshme e paralajmëruar për orën 9:00, është thirrur nga kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj për shqyrtimin e dytë të projektligjit për detyrat, përgjegjësitë dhe kompetencat e delegacionit shtetëror të Republikës së Kosovës në procesin e dialogut me Republikën e Serbisë, si dhe shqyrtimi i platformës për dialogun mbi marrëveshjen përfundimtare, gjithëpërfshirëse dhe ligjërisht të detyrueshme për normalizimin e marrëdhënieve mes Republikës së Kosovës dhe Republikës së Serbisë.