Përfundon protesta e opozitës në Shqipëri, të enjten protesta e radhës

16 February 2019 10:58
16:16

Është mbyllur në orën 15:57 protesta e opozitës përballë kryeministrisë.

Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, falënderoi pjesëmarrësit në protestë dhe i la takim ditën e enjte për një protestë tjetër, kësaj radhe përpara Parlamentit, raporton tch.

Sipas tij, qytetarët dhe opozitarët nuk do të ndalen derisa të largojnë Ramën.

“Sot çdo kush e ka parë forcën e qytetarëve të bashkuar, të vendosur për të mos pranuar më një kryeministër dhe qeveri të kapur në vjedhje flagrante. Dua që në emër të opozitës t’ju shpreh mirënjohjen më të thellë qytetarëve që i dhanë zë revoltës që po e dëgjon gjithë bota. Le të zotohemi sot se kjo kryengritje do vazhdojë deri në përmbysjen e Ramës. Të enjten në orën 10:00 vijon protesta”, tha Basha.

15:12

Merr flakë dera e Kryeministrisë

Rreth orës 15:00 protestuesit në Tiranë u përpoqën t’i vënë flakë dyerve të Kryeministrisë, ndërsa nga brenda ndërtesës u përpoqën ta shuajnë atë.

Protesta e nisur prej orës 11:00 vijon para Kryeministrisë. Herë pas here protestuesit kanë hipur në shkallët e Kryeministrisë, kanë dëmtuar derën dhe instalacionet.

Ndërkohë drejt tyre është hedhur gaz lotsjellës madje edhe nga tarraca. Ndërsa më herët u hodh dhe ujë drejt protestuesve për t’i zbrapsur.

14:17

Katër qytetarë dhe dy policë të lënduar nga protesta

Ndërkohë që protesta vazhdon, deri tani raportohet se janë plagosur 6 persona, 4 qytetarë dhe 2 efektivë policie.

Image

Sipas Ministrisë së Shëndetësisë, dy efektivë kanë marrë plagë me mjete të forta në kokë dhe kurriz. Ata janë transportuar për në Spitalin e Traumës, ku po marrin mjekimin e nevojshëm, raporton oranews.

Ndërkohë katër protestues kanë marrë ndihmën e parë nga ekipet e urgjencës mjekësore në terren dhe aktualisht po trajtohen në repartin e Toksikologjisë në QSUT.

Mjekët konfirmojnë që janë në gjendje të stabilizuar shëndetësore. Ndërkohë autoambulancat dhe ekipet e urgjencës mjekësore janë në gatishmëri.

13:24

SHBA-ja dhe BE-ja reagojnë për protestën në Tiranë: Të shmanget dhuna

Ambasada Amerikane në Tiranë dhe ajo e Bashkimit Evropian kanë bërë apel për shmangie të dhunës në protestën e opozitës.

Image

Deklarata e BE-së

"Ambasadat e Delegacionit të Bashkimit Evropian dhe Shteteve Anëtare në Tiranë u bëjnë thirrje të gjitha palëve të tregojnë përmbajtje të menjëhershme. E drejta e qytetarëve për të shprehur veten përmes protestës paqësore është një vlerë thelbësore e një demokracie moderne evropiane”, thuhet në reagim.

Megjithatë, dëmtimi i pronës publike dhe përdorimi i dhunës nuk janë të pranueshme. Ne i bëjmë thirrje të gjitha palëve të bëjnë çmos për të shmangur dhunën."

Deklarata e SHBA-së

“Ambasada e Shteteve të Bashkuara dënon me forcë dhunën dhe shkatërrimin që ndodhën gjatë protestave të sotme në Tiranë. Mbështesim të drejtën e qytetarëve për të protestuar paqësisht, por dëmtimi i pronës publike dhe dhuna nuk janë të pranueshme. Nxisim të gjitha palët që të tregojnë vetëpërmbajtje më të mirë dhe të rivendosin qetësinë. Iu bëjmë thirrje të gjitha partive politike që t’i denoncojnë këto akte dhe të ndërmarrin të gjitha hapat e nevojshme për t’u siguruar që situata të shndërrohet në paqësore dhe konstruktive”, thuhet në komunikatë.

13:08

Berisha: Rama ka afat deri në darkë që të japë dorëheqje

Sali Berisha, duke folur në turmën e protestuesve ka thënë se është i bindur se do të vazhdojë të qëndrojë në protestë.

“Rama ka afat deri në darkë që të japë dorëheqje”, u shpreh Berisha, transmeton Koha.net.

Berisha gjithashtu tha se dhuna e sotme, u bë nga Policia e Shqipërisë.

Pak më herët, edhe Lulzim Berisha i PD-së, tha se s’do të largohet nga protesta.

12:50

Përsëri gaz lotsjellës te Kryeministria

Protesta e opozitës po vazhdon në qendër të Tiranës.

Protestuesit kanë hipur në shkallët e kryeministrisë dhe pasi kanë dëmtuar mburojën kanë tentuar të hyjnë në kryeministri. Nga brenda saj drejt protestuesve është hedhur gaz lotsjellës.

Disa persona janë parë të jenë lënduar. Ndërkohë që forca speciale ndodhen në tarracën e kryeministrisë dhe vëzhgojnë. 

Image

Në vendin e ngjarjes ishte edhe ambulanca që mori disa të lënduar.

12:30

Rama reagon përmes “Instagramit”

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ka reaguar për herë të parë për protestën e opozitës që po mbahet në Tiranë.

Nëpërmjet një fotoje të publikuar në Instagram, Rama shkruan:

“Bashkëqeverisja me njerëzit në Vlorë dhe Politika e dalë boje në Tiranë”.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

SOT - Bashkëqeverisja me njerëzit në Vlorë dhe Politika e dalë boje në Tiranë

A post shared by Edi Rama (@ediramaal) on

12:18

Basha: Ka një skenar për të nxitur dhunën

Para Kryeministrisë në Shqipëri po zhvillohet protesta e opozitës. Protestuesit kanë tentuar të thyejnë derën hyrëse në Kryeministrisë, ndërkohë është hedhur gaz nga policia, ku disa persona kanë mbetur të lënduar.

I pranishëm në protestë është edhe kreu i PD-së, Lulzim Basha, i cili tha se ka një plan për të nxitur dhunën në mënyrë që akuza pastaj t’i hidhet opozitës.

Disa persona kanë mbetur të lënduar në protestën e opozitës që po mbahet në Tiranë, ndërkohë që policia ka hedhur gaz nga brenda dhe jashtë ndërtesë së kryeministrisë, ku edhe po protestojnë qytetarë dhe përfaqësues opozitarë.

Kreu i PD-së, Lulzim Basha tha se ka një skenar për të nxitur dhe stimuluar dhunën.

“Kordoni i policisë ka hapur radhët, për të krijuar një skenë të tillë, siç e shikoni rrin duarkryq sepse ka një skenar për të nxitur dhe stimuluar dhunën. Ka nisur para katër ditësh, me deklaratat e papërgjegjshme të policisë, ka vazhduar gjithë mbrëmjen e djeshme, ditën e sotme gjatë kohës që kanë qarkulluar protestuesit, dhe tani ndërkohë që protesta filloi plotësisht në mënyrë paqësore, dhe nuk kam asgjë me efektivët, sepse efektivët kanë marrë lule nga ne në fillim të protestës. Ndërkohë me presionin më të vogël të turmës që natyrisht është e irrituar, papritur shohim që hapet kordoni policor, kjo do të thotë që ka një plan për të nxitur dhunën që t’i drejtojë gishtin e akuzës opozitës, kjo është e papranueshme”, tha ai, transmeton kp.

Për rreth një muaj, opozita u ka bërë thirrje qytetarëve që të dalin në protestë në mënyrë që t’i hapet rrugë krijimit të një qeverie tranzitore që do të përgatisë vendin për zgjedhje të parakohshme parlamentare.

Sipas opozitës, kjo do t’i hapë vendit rrugën e integrimit.

12:11

Meta bën thirrje për vetëpërmbajtje

Presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta ka bërë thirrje për vetëpërmbajtje pas tensionimit të protestës përpara Kryeministrisë.

“Duhet vetëpërmbajtje nga të gjithë për evitimin e konfrontimeve e dhunës. Ndërsa qytetarët duhet të protestojnë të lirë, duhet të respektohen institucionet”, është shprehur ai.

Image
11:48

Eskalon protesta në Tiranë, sulmohet Kryeministria

Ka eskaluar protesta e organizuar nga opozita në Shqipëri. Protestuesit kanë çarë kordonin e policisë dhe kanë hipur në pjesën e sipërme të Kryeministrisë. Ata kanë hedhur molotov dhe shishe me benzinë, ndërsa kanë shqyer mbulesën e skelës me hekura të vendosur para Kryeministrisë, raporton KTV.

Policia, e cila ka qenë e paarmatosur është tërhequr dhe protestuesit janë praktikisht në dyert e kryeministrisë. Disa kanë hipur edhe mbi skelë dhe të tjerë kanë thyer xhamat e dyerve. Deri më tani raportohet se disa protestues janë lënduar, ndër ta edhe gazetarë që po raportojnë nga vendi i ngjarjes.

Monika Kryemadhi, kryetare e LSI-së, ka thënë që protestuesit nuk duhet të dëmtojnë pronën shtetërore, pasi që ajo nuk është as e Ramës e as e Berishës, por është e qytetarëve.

Ndërkaq polica shqiptare ka thënë se në protestë po marrin pjesë edhe persona të akuzuar për vepra penale.

11:39

Berisha thotë se sot do të kërkohet arrestimi i Ramës

Ish kryetari i Partisë Demokratike në Shqipëri, Sali Berisha, gjatë protestës së opozitës që po mbahet në Tiranë, ka thënë se do të kërkohet arrestimi i Edi Ramës në Vlorë.

“Arrestimin e tij ta bëjnë vlonjatët sepse po keqpërdorë flamurin si Ramiz Alia në vitet 90-ta. Sot populli e udhëheq Shqipërinë”, ka thënë ai.

10:58

Protesta e opozitës, “blindohet” Kryeministria në Shqipëri

Masa të forta sigurie janë marrë lidhur me protestën e sotme të opozitës, e cila pritet të kulmojë para Kryeministrisë në orën 11.00 të ditës së sotme.

Efektivë të Forcave të Ndërhyrjes së Shpejtë dhe repartit RENEA kanë “blinduar” Kryeministrinë në të gjithë ambientet e saj.

Image

Janë rreth 1300 efektivë policie në gatishmëri për mbarëvajtjen e protestës, me synim parandalimin e çdo incidenti.

Gjithçka pasi Policia e Shtetit tha se ka administruar edhe informacione se persona të caktuar, me rekorde kriminale apo të dënuar më parë për vepra të rënda penale, janë përgatitur për të ushtruar dhunë në protestën e datës 16 shkurt 2019, të organizuar nga Partia Demokratike.

Por ndryshe nga protestat e tjera, kësaj radhe kryedemokrati Lulzim Basha dhe kryetarja e Lëvizjes Socialiste për Integrim, Monika Kryemadhi nuk do të mbajnë fjalim.

Ata kanë zgjedhur që të heshtin, ndërkohë që fjalime do të mbajnë vetëm qytetarët që do i bashkohen protestës.

Protestuesit do të rrethojnë Kryeministrinë, ku thuhet se qytetarët do të qëndrojnë pa afat në bulevard.

Komentet

Shto koment

Të ngjashme