SBASHK-u nis mbledhjen, diskutohet oferta e Qeverisë Foto: Koha

SBASHK-u njëzëri për vazhdimin e grevës

Edona Kutleshi-Urim Isma 21 January 2019 14:39
15:23

Përfaqësuesit e SBASHK-ut nga të gjitha komunat e Kosovës që po marrin pjesë në mbledhjen e jashtëzakonshme të Këshillit drejtues të sindikatës janë deklaruar të gjithë pro vazhdimit të grevës në arsim.

Ata kanë thënë se oferta e Qeverisë është e papranueshme përderisa koeficienti për punëtorët e arsimit nuk ngritën për 30 për qind.

E kanë quajtur të padrejtë që Qeveria në ofertën e saj nuk i ka përfshirë administratën, stafin teknik dhe universitetet.

Pas kësaj kryetari Jasharaj ka bërë të ditur se janë unik në kërkesën e tyre.

“I mbetet Qeverise që të sjellin një ofertë shumë më ndryshe ku aty përfshihen të gjithë punëtorët e arsimit”, tha ai.

Në lidhje me paralajmërimin e kryeministrit gjatë ditës së sotme se nuk ka oferta të tjera, Jasharaj tha se qeveria e ka në dorë vendimin se a do të vazhdojë greva dhe a do të rrezikohet humbja e vitit shkollor.

Image
14:53

SBASHK-u thotë se u mashtrua nga Qeveria, në vend të 20 milionë eurove i janë ofruar 12 milionë

Menaxheri për financa në SBASHK, Ymer Ymeri, ka thënë se nuk është e vërtetë se janë ofruar 20 milionë euro për punëtorët e arsimit por sipas llogaritjeve të tyre, bëhet fjalë vetëm për 12 milionë euro.

“Është thënë 20 milionë vetëm sa për t’ju bindur për të nisur procesin mësimor”, ka thënë ai.

Kujtojmë se kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, kur mbajti konferencën për media, tha se është vendosur që buxheti për arsim të rritet për 20 milionë euro në vit.

Këtu ka thënë se rritja do të bëhet nga 534 euro në 597 për mësimdhënësit në shkolla të mesme, nga 479 në 525 për ata në arsimin fillor dhe nga 447 në 501 te ata në nivelin parashkollor.

14:39

SBASHK-u nis mbledhjen, diskutohet oferta e Qeverisë

Ka nisur mbledhja e jashtëzakonshme e Këshillit drejtues të Sindikatës së Bashkuar të Arsimit, Shkencës dhe Kulturës (SBASHK) ku pritet të diskutohet për ofertën e Qeverisë për punëtorët e arsimit.

Në këtë mbledhje kryetari i SBASHK-ut, Rrahman Jasharaj u ka kërkuar përfaqësuesve të sindikatës nga secila komunë që të deklarohen nëse janë pro vazhdimit të grevës.

Para se të niste mbledhja përfaqësues të sindikatës kanë zhvilluar një takim me koordinatorin nacional për reforma shtetërore në Qeveri, Besnik Tahiri.

Jasharaj para Këshillit drejtues ka thënë se nuk po kërkojnë rritje pagash por rritje të koeficientit.

“Nëse s’ka buxhet për neve, le të ulet vlera e koeficientve nga presidenti e deri tek kategoritë tjera”, tha ai, raporton Koha Ditore.

Edhe takimi i sotëm rezultoi se Qeveria po insiston në ofertën e mbrëmshme që për ta, është e papranueshme.

© KOHA. Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.

Komentet

Shto koment

Të ngjashme