2 perditesime
23:52

Sveçla: Thaçi s’mund ta mbajë peng Kosovën për ta shpëtuar veten nga Specialja

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Xhelal Sveçla ka thënë se partia e tij që nga fillimi ka kundërtuar Gjykatën Speciale, derisa thotë se Thaçi po e dëmton Kosovën duke u munduar ta shpëtojë vetën nga Specialja.

“Gjithë janë dëshmitar se Vetëvendosje ka kundërshtuar themelimin e Gjykatës Speciale, me dhunë e kanë votuar atë përkundër faktit se ne thoshim se kjo është e dëmshme për Kosovën. Tash në një moment tjetër deshtëm të bëjnë një lojë në gjysmë të natës për shkak se për ta zhbërë atë të duhen 2/3 e nuk i kishin. E kjo ishte e pamundur”, ka thënë Sveçla.

Ai ka shtuar se Kurti e ka bërë të qartë se çfarë mendojmë për Gjykatën Speciale, por edhe rolin e Thaçit me këtë rast.

“Të gjithë komandantët e zonave janë në rrezik për të shkuar. Kurse Hashim Thaçi nuk merr përgjegjësi të cilat i takojnë. Te mediat vendore ai është lideri, kurse te mediat e huaja thotë se nuk ka qenë pjesë aktive e luftës. Ky është personi që ka shtyrë më së shumti këtë Gjykatë Speciale. Mos u mundo t’i ikësh një gjëje përmes koncesioneve në shpinë të Kosovës. Për akuzat që janë besojmë se Thaçi është i pafajshëm, ai ka bërë gjëra të tjera, por nuk besojmë në akuzat për trafikim të organeve”, ka thënë ai.

23:43

Sveçla: Thaçi as që brengoset për Ekipin Shtetëror

Deputeti i Vetëvendosjes, Xhelal Sveçla, tha se në takimin që e ka thirrur kryetari i Kuvendit Kadri Veseli, Vetëvendosja nuk do të shkojë. Më herët, këtë konfirmoi edhe deputetja Albulena Haxhiu.

Vetëvendosja prapë s’i përgjigjet ftesës së Veselit

“Normalisht që nuk do të shkojmë. VV-ja ka kërkesa të qarta mbi procesin e dialogut, që është i dëmshëm e i rrezikshëm për Kosovën, pra ky Ekip Shtetëror nuk ka legjitimitet. Pozita nuk ka shprehur gatishmëri që raporti që ka sjellë kryeministri Ramush Haradinaj, të diskutohet në Parlament. Më pastaj duhet futur në tema diskutimi tjera”, tha ai në Interaktiv të KTV-së.

Deputeti Sveçla tha se vetë zyra e BE-së ka deklaruar se është veç Ekip konsultativ.

“Ndoshta Haradinaj e ka marrë seriozisht këtë dhe e rriti numrin e këshilltarëve në 35. Deri në momentin e krijimit të këtij ekipi, Thaçi ishte i vetëm e tash ka konsulentë që i hapin rrugën në negociata. Thonë se Hashim Thaçi do t’ia dorëzoj dokumentet çka është biseduar deri tash këtij Ekipi, kjo s’ka ndodhur e as nuk do të ndodhë”, tha ai.

Sipas Sveçlës, s’është me rëndësi nëse ky ekip do të takohet apo jo me palën serbe, por, ata vetëm po defaktorizojnë Kuvendin duke pretenduar se po bëjnë punë paralele me Thaçin.

“Nuk e di si mendojnë që po ia ndalojnë Thaçit kur ai po vazhdon me retorikën e tij që veç e ka përcaktuar. Thuhet se madje këta dy liderë (Thaçi-Vuçiq), veçse kanë arritur një marrëveshje. Thaçi as që brengoset për këtë Ekip e për rolin e tyre”, tha ai.

Sipas deputeti të VV-së, është e qartë çka përfaqëson ky ekip dhe prandaj VV-ja nuk bëhet pjesë e kësaj loje. “Fatmirësisht edhe LDK-ja ka qëndrim të ngjashëm. Besoj fuqishëm që krerët e LDK-së nuk bien në grackën e tyre e bëhen pjesë e lojës së tyre”, tha tutje.

23:35

Grafitin shishe Sveçla e quan kërcënim politik

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Xhelal Sveçla në Interaktiv të KTV-së ka thënë se grafiti shishe që është bërë në sheshet e Prishtinës është një kërcënim i qartë politik.

Ai thotë se vetëm një grup psikopatësh do të mund të bënin një gjë të tillë, duke mos menduar fare për dhimbjen e familjes së Astrit Deharit.

“T’iu them të drejtën të gjithë ata që e kanë njohur Astritin janë shqetësuar tejmase nga një grafitë që ka shërbyer për të kërcënuar aktivistët e Lëvizjes Vetëvendosje. Ajo shishe ka shkaktuar asfiksinë. Lidhja është e qartë dhe jemi shqetësuar pasi vetëm një grup psikopatësh mund të bëjnë një gjë të tillë ku injorohet fare dhimbja e familjes”, ka thënë Sveçla.

Ai ka shtuar se nuk e dinë se kush i ka bërë këto grafite, megjithatë kërkon hetim.

“Nuk e dimë se kush janë ata, kërkojmë me ngulm që të hetojnë se kush janë. Është e mundur të gjenden, dhe dihet që në qendër ka shumë kamera dhe është detyrë e hetuesisë ta zbulojë rastin. Ky është një mesazh i qartë kërcënues. Nëse Policia do ta gjejë, dhe nuk ka asnjë arsye tjetër përveç që është një kërcënim politik”, ka thënë ai.