Arbëri

Për SHBA-në, gjithçka është në tavolinë në çështjen Kosovë-Serbi

Foto: Koha
 

Administrata e Trumpit po punon që të shënojë atë që shpreson të jetë një fitore tjetër e politikës së jashtme, por kësaj radhe duke inkurajuar liderët nga Kosova dhe Serbia të nënshkruajnë marrëveshjen për paqe në një ceremoni që do të mund të zhvillohej në Shtëpinë e Bardhë.

Një burim ka konfirmuar për “Fox News” një raport se presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, kohë më parë udhëtoi në gjermani dhe u takua me ambasadorin amerikan atje, Richard Grenell, për të diskutuar një marrëveshje që do të ulte tarifat ndaj mallrave serbe, dhe në përgjithësi të çojë drejt uljes së tensioneve. Problemet mes Kosovës dhe Serbisë kohëve të fundit janë tensionuar aq shumë sa që disa frikësohen se një konflikt i armatosur mund të ndodh.