1 perditesime
Arbëri

Policia thotë se në pikat kufitare gjendja është e qetë dhe normale

Policia thotë se në pikat kufitare gjendja është e qetë dhe normale
Foto në kufirin Kroaci - Serbi
11:12

Policia thotë se në pikat kufitare gjendja është e qetë dhe normale

Policia e Kosovës njofton se nëpër të gjitha pikat e kalimit kufitar të Republikës së Kosovës, gjendja e sigurisë është e qetë dhe normale, qarkullimi i i njerëzve, automjeteve dhe mallrave zhvillohet normalisht në të dy drejtimet.

Zëdhënësi i Policisë së Kosovës, Daut Hoxha, thotë se në pikën kufitare në Merdare, gjendja e sigurisë po ashtu është e qetë dhe normale.

“Qarkullimi zhvillohet normalisht në të dy drejtimet, përveç se pritjet në hyrje sipas informacioneve aktuale janë 60-90min, ndërsa në dalje janë 05-10 min deri sa të përfundojnë procedurat e rregullta të menaxhimit të kontrollit kufitar”, thotë Hoxha, transmeton Koha.net.

Për më shumë mund të shihni edhe tabelën e pritjes në kolona

Koha.net ka raportuar qysh nga mbrëmë për pritjet e gjata që janë shkaktuar në Merdare.

LEXO EDHE: Pritje të gjata në Merdare për të hyrë në Kosovë

09:47

Vazhdojnë pritjet e gjata në Merdare, pritje të gjata edhe në kufirin Kroaci-Serbi

Deri në 1 orë e gjysmë po presin mërgimtarët për të hyrë në Kosovë në vendkalimin kufitar në Merdarë.

Në prag të festave të fundvitit pritjet e gjata janë konfirmuar edhe nga Qendra Kombëtare për Menaxhim Kufitar.

Image

Për të dalë nga Kosova nga kjo pikë kufitare pritjet janë deri në 5 minuta. Në vendkalimet tjera kufitare hyrjet dhe daljet janë nga 3 deri në 5 minuta.

Ndërkohë, një lexues i portalit Koha.net ka treguar se po u duhet të presin gjatë edhe në kufirin mes Kroacisë dhe Serbisë.

Mbrëmë, Koha.net ka raportuar se duhen 3 deri në 3 orë e 20 minuta pritje në Merdare për të hyrë në Kosovë.