Si e sheh BE letrën e SHBA-së dërguar Kosovës e Serbisë

Si e sheh BE letrën e SHBA-së dërguar Kosovës e Serbisë

20 December 2018 15:03

Letrën e presidentit të SHBA-së Donald Trump për dialogun ndërmjet Kosovës e Serbisë, Komisioni Evropian e sheh si përkrahje të ndërmjetësimit të Bashkimit Evropian në këtë dialog, transmeton Koha.net.

Kështu ka thënë sot zëdhënësja e Përfaqësueses së Larë lartë për Politikët të Jashtme e të Sigurisë, Maja Kocijançiç. .

“Siç e dini, po vazhdon puna në arritjen e marrëveshjes detyruese juridike për normalizimin e gjithanshëm të marrëdhënieve”, citon FoNet të ketë thënë Kocijançiç.

Ajo ka shtuar se kjo marrëveshje duhet të sjellë zgjidhje afatgjatë.

“Zgjidhja duhet të jetë j e qëndrueshme dhe reale, e bazuar në të drejtën ndërkombëtare dhe në përputhje me ligjet e BE-së si dhe e pranueshme për vendet e Bashkimit Evropian”, ka thënë ajo.

“Letrën e Donald Trumpit e shohim si sinjal përkrahjeje dhe inkurajimi edhe për Beogradin e edhe për Prishtinën për vazhdimin e dialogut, ka përfunduar Kocijançiç.

© KOHA. Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.

Komentet

Shto koment

Të ngjashme