Forcohet dollari, bie euro kundruall lekut

Forcohet dollari, bie euro kundruall lekut

12 December 2018 15:09

Në tregun e këmbimit valutor të mërkurën, euro vijoi zhvlerësimin ndryshe nga dollari amerikan që forcoi pozitat kundrejt lekut.

Sipas Bankës së Shqipërisë, një euro është këmbyer sot në nivelin 123.7 lekë, rreth 0,08 lekë më pak se një ditë më parë. Kjo është dita e shtatë radhazi që monedha e përbashkët humb pikë përkundrejt lekut vendas.

Prej fillimit të dhjetorit euro është nënçmuar me 0,6 lekë përkundrejt lekut. Ekspertët argumentojnë që euro pritet e dobët, duke qenë se tashmë kemi hyrë dhe në muajin e fundit të vitit dhe në nivelin e këmbimit do të ndikojnë edhe efektet sezonale.

Monedha kryesore

Lekë për njësi të monedhës së huaj

Dollar Amerikan

USD

109.10

+0.35

 

Euro

EUR

123.70

-0.08

 

Poundi Britanik

GBP

136.76

-0.44

 

Franga Zvicerane

CHF

109.84

-0.25

 

Jeni Japonez (100)

JPY

96.18

+0.03

 

Dollari Australian

AUD

78.67

+0.33

 

Dollari Kanadez

CAD

81.55

+0.41

 

Korona Suedeze

SEK

11.94

-0.09

 

Korona Norvegjeze

NOK

12.73

-0.04

 

Korona Daneze

DKK

16.57

-0.01

 

Lira Turke

TRY

20.24

-0.06

 
         
         
         
 

 

         

Komentet

Shto koment

Të ngjashme