14 perditesime
01:09

Seanca për dështimin me vizat vazhdon të enjten me votim të rezolutës së opozitës

Pas disa orëve diskutimi, është vendosur që seanca e jashtëzakonshme e Kuvendit e thirrur nga opozita lidhur me dështimin për liberalizim vizash, të vazhdojë të enjten me vendosjen në votim të rezolutës së propozuar nga LDK-ja e VV-ja.

Kryesuesi i seancës, Xhavit Haliti, tha se në mungesë kuorumi nuk mund të hedhet në votim rezoluta e opozitës që kërkonte zgjedhje të reja, duke shtuar se votimi i saj mund të bëhet të enjten.

Shefi i Grupit Parlamentar të VV-së, Glauk Konjufca, propozoi që votimi të bëhet të enjten me fillim prej orës 10:00, ndërsa shefi i GP-së së LDK-së, Avdullah Hoti theksoi se para seancës të së enjtes do të diskutohet për harmonizim të rezolutës, gjë që u kërkua nga deputetja e PDK-së, Blerta Deliu Kodra.

Kryesuesi Haliti shtoi në fund se rezoluta që kërkon dorëheqjen e qeverisë është e papranueshme për pozitën.

23:06

Kurti kërkon dorëheqjen e Qeverisë së tërhequr

Arsyeja kryesore për vonesën e liberalizimit të vizave është dështimi total për luftën kundër krimit të organizuar dhe korrupsionit të lartë, është shprehur kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, gjatë seancës së sotme të jashtëzakonshme të thirrur nga opozita.

Sipas tij, qytetari i Kosovës më shumë i ka gjasat të fitojë azilin politik, se sa heqjen e vizave.

“Në anën tjetër KDI dhe Transparence International Kosovën e kanë përdorur tokë-fjalëshin, kapje e shtetit. Situata thonë nuk është vetëm korrupsion, sepse është kapje e shtetit. Kjo do të thotë se në Kosovë nuk mund të flitet korrupsion dhe krim të organizuar, sepse krimi është i istitucionacionalizuar, krimi i organizuar megjithatë ndodh jashtë strukturave shtetërore, ndërkaq në shtetin e kapur nuk ka më as krim të organizuar, as korrupsion, sepse ka krim të institucionalizuar”, tha ai.

Ai po ashtu ka thënë se liberalizimi i vizave nuk është prioritet i qytetarëve, por më shumë i qeveritarëve dhe ka kërkuar dorëheqjen e qeveritarëve, që sipas tij tani më janë tërhequr.

“Ne po kërkojmë dorëheqjen e qeverisë, e cila tash më është tërhequr, këtu janë 22 ulëse, nuk është as një ministër, i kemi pesë zëvendëskryeministra, kryeministrin dhe 23 ministra që bëjnë gjithsej 29. Prej 29 qeveritarëve asnjëri prej tyre nuk ndodhet në këtë seancë. Pra kemi një qeveri që tash më është tërhequr. Ne po kërkojmë dorëheqjen e një qeverie, të tërhequr, se Qeveria nuk është këtu”, ka përfunduar Kurti.

21:35

Sherifi i fajëson procedurat e BE-së për mosliberalizimin e vizave

Shefi i grupit parlamentar të Nismës Socialdemokrate, Bilall Sherifi ka cituar deklaratat e Komisionerit për Zgjerim të BE-së, Johannes Hahn, të bëra gjatë ditës së djeshme, ku ka pohuar se fajtor për vonesat e liberalizimit të vizave janë procedurat e BE-së.

Sipas tij, Kosova i ka përmbushur të gjitha kushtet për liberalizim dhe vonesa të tilla po bëhen për shkak të procedurave të vet BE-së.

“Të gjithë që kemi pasur takime me të huaj, na është thënë se ju e meritoni liberalizimin e vizave, i keni plotësuar të gjitha kushtet, mirëpo na kuptoni që jeni vonuar me çështjen e demarkacionit dhe tash i kemi zgjedhjet e brendshme. Sikur ta kishit përfunduar më herët, vizat do të ishin liberalizuar në vitin 2018 dhe ne nuk do ta kishim pasur shqetësim çështjen e zgjedhjeve. Pra, kush ju ka ndalur juve, 88 vota i keni pasur, për juve më me rëndësi ka qenë me mbajt pushtetin me PDK-në se sa liberalizimi i vizave”, ka thënë ai.

Ai ka shtuar se vonesat e liberalizimit të vizave po i pohojnë edhe vet zyrtarët e kësaj të fundit.

Kurse në lidhje me kërkesën për mbajtjen e zgjedhjeve, Sherifi ka thënë se këtë e përcakton Kushtetuta, e jo të shkohet në gjedheje sa herë që partitë humbin në zgjedhje.

21:34

Isufi e quan jo serioze seancën e jashtëzakonshme të opozitës

Shefi i Grupit Parlamentar të Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ahmet Isufi , e ka quajtur jo serioze seancën e jashtëzakonshme të thirrur nga opozita, duke iu referuar kështu nënshkrimeve të mëhershme, të cilat sipas tij ishin të manipuluara, e po ashtu edhe rezolutës, ku tha se përmenden zgjedhjet.

Ai këto komente i bëri në seancën e jashtëzakonshme të Kuvendit të Kosovës, të thirrur nga opozita, pas mos liberalizimit të vizave për vendit tonë këtë vit.

Isufi kërkoi të mos përmenden data në lidhje me liberalizimin e vizave, duke thënë se krejt kjo varet nga BE-ja dhe jo nga Kosova.

“Bashkimi Evropian përmes komisionarit Hahn në Prishtinë dje deklaron se Kosova i ka përmbush kriteret, 95 për qind, do të thotë e ka kryer punën e vet, dhe nuk e tha ndryshe, por tha që në BE ekzistojnë procedura të cilat duhet të vazhdojnë në mënyrë që të bëhet liberalizimi i vizave”, tha ai.

Ndryshe, komisionari evropian për Zgjerim Johaness Hahn gjatë vizitës së djeshme në Kosovë tha se heqja e regjimit të vizave nuk do të ndodhë deri në vitin 2020, madje i porositi kosovarët të mos mbahen peng i datave, duke aluduar se ky proces mund të merr kohë edhe më shumë.

21:30

Konjufca – pozitës: Pse mashtruat qytetarët për liberalizimin e vizave

Shefi i Grupit Parlamentar të Lëvizjes Vetëvendosje, Glauk Konjufca, ka kërkuar përgjegjësi nga pozita për shkak të mos liberalizimit të vizave, duke thënë se me premtimet e mëhershme të tyre ata vetëm sa i kanë mashtruar qytetarët e vendit dhe se për këtë duhet të japin përgjegjësi.

Ai ka përkujtuar se presidenti i Kosovës Hashim Thaçi dhe kryeministri Ramush Haradinaj, kishin premtuar se demarkacionit do të jetë kushti i fundit për liberalizim, por kjo nuk doli të jetë ashtu.

“Komisionari Hahn na tregoi se nuk do të ketë liberalizim të vizave deri në vitin 2020. Kjo tregon jo seriozitetin e kësaj qeverie dhe premtimet e këtyre politikanëve. Edhe vetë Qeveria e kaluar kur u rrëzua koalicioni PAN, e rrëzoi me arsyetimin shumë të mirënjohur , që këta nuk po dinë të marrin vendime për liberalizim të vizave, kështu që po e rrëzojmë, sepse e dimë se qysh me i marrë vendimet e mëdha. Tash qytetarët kanë të drejtë të pyesin pse i keni mashtruar ata, pse nuk keni treguar drejt. Më në fund, në këtë vend duhet që politikanët të mësohen të japin përgjegjësi”, tha ai.

Ndryshe, komisionari evropian për Zgjerim Johaness Hahn gjatë vizitës së djeshme në Kosovë tha se heqja e regjimit të vizave nuk do të ndodhë deri në vitin 2020, madje i porositi kosovarët të mos mbahen peng i datave, duke aluduar se ky proces mund të merr kohë edhe më shumë.

20:31

LDK-ja propozon rezolutë me zgjedhjet si pikë kryesore

Avdullah Hoti, shef i Grupit Parlamentar të LDK-së, në seancën e jashtëzakonshme për dështimin për liberalizim vizash, ka kërkuar që pas debatit që ka filluar në orën 20:00 të miratohet një rezolutë, raporton KTV.

Kjo rezolutë, sipas Hotit, ka tri pika: Forcat politike parlamentare të ulen dhe të shkohet në zgjedhje të reja, qeveria të tërhiqet dhe Kuvendi të shpërbëhet dhe forcat të pajtohen që të mos pengohen proceset integruese të Kosovës/ Kushtrim Kadriu.

20:18

Fillon seanca e jashtëzakonshme për dështimin për liberalizim vizash

Ka filluar seanca e jashtëzakonshme e opozitës për dështimin për liberalizim vizash për Kosovën.

19:25

Seanca e jashtëzakonshme e opozitës mbahet në orën 20

Seanca e jashtëzakonshme e opozitës e thirrur pas dështimit për liberalizim vizash do të mbahet sonte në orën 20:00.

Vendimi për mbajtjen e kësaj seance erdhi pas mbledhjes së Kryesisë së Kuvendit dhe pas kërkesës së dytë të opozitës për mbajtjen e seancës së jashtëzakonshme për në orën 20:00.

18:46

Ndërpritet seanca e Kuvendit, Kryesia pritet të vendosë për atë të opozitës

Seanca plenare e Kuvendit të Kosovës është ndërprerë në mungesë të kuorumit ndërsa Kryesia pritet të vendosë për seancën e jashtëzakonshme të cilën opozita tani e ka thirrur për orën 20:00.

Në seancën plenare ishin vetëm 51 deputetë të pozitës.

18:26

Opozita me kërkesë të re për seancë të jashtëzakonshme

Shefi i grupit parlamentar të LDK-së, Avdullah Hoti, përmes një postimi në Facebook ka thënë se LDK-ja dhe VV-ja kanë bërë kërkesë të re për mbajtjen e seancës së jashtëzakonshme për dështimin për liberalizimin e vizave.

Hoti ka thënë se opozita ka bërë kërkesë që kjo seancë të mbahet sonte në orën 20:00.

18:07

Veseli: Opozita manipuloi me nënshkrimet

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli në një konferencë për media pas mbledhjes së Kryesisë, ka thënë se LDK-ja dhe Vetëvendosja kanë manipuluar me nënshkrimet për mbajtjen e mbledhjes së jashtëzakonshme.

“Gjatë kohës kur e kemi caktuar seancën, kishte reagime të kolegëve të pozitës pasi morën informacione nga deputetët Deda që nuk ishin fare të njoftuar për iniciativën për të cilën u janë marrë nënshkrimet. Unë veproj sipas materialeve që kam dhe rregullores së Kuvendit”, ka thënë Veseli.

“Kemi lëndim të procedurave. Kërkesa e tanishme me këto manipulime e lëndon Kuvendin. Këtë nuk do ta lejoj”, ka thënë veç të tjerash ai.

18:00

Pozita akuzon opozitën për nënshkrime të rrejshme

Shefi i Grupit Parlamentar të PDK-se, Memli Krasniqi, ka thënë se në mbledhje kanë kërkuar disa sqarime rreth vërtetësisë së nënshkrime.

“Nga LDK-ja për këtë çështje pati vetëm heshtje. Është një rast i paprecident. Hera e parë qe Kryesia u përball me një rast të tillë. Opozita le t’i mbledh nënshkrimet dhe nëse kanë problem me këtë, ne do t’i ndihmojmë. Por, procedura është lënduar pasi pa dijeninë e deputetëve është hedhur nënshkrimi”, ka thënë ai.

Krasniqi ka vazhduar duke thënë se do t’i presin deputetët e opozitës që t’i mbledhin nënshkrimet, nëse jo do të vazhdojnë me seancën e paraparë për orën 17:00.

17:53

Konjufca: Tendencë e pushtetit që t’i ikë përgjegjësisë për mosliberalizim vizash

Shefi i Grupit Parlamentar të Lëvizjes Vetëvendosjes, Glauk Konjufa ka lëshuar mbledhjen e Kryesisë së Kuvendit të Kosovës pasi ka thënë se ka tendencë që partitë e pushtetit të anulojnë seancën e jashtëzakonshme që t’i ikin përgjegjësisë për dështimin e liberalizimit të vizave.

“Këtu ka një tendencë të partitë e pushtetit ta anulojnë mbajtjen e seancës. Kjo është një precedent i rrezikshëm që përherë të parë 40 nënshkrime nuk po njihen nga pushteti pasi nuk po u konvenon mbajtja e seancës pasi do të akuzohen për dështimet për liberalizmin e vizave. Ata po tentojnë të fshihen nga përgjegjësia për dështimet”, ka thënë Konjufca që ka sqaruar se është shkelje e Kushtetutës hedhja në votim në Kryesi të Kuvendit seanca me 40 nënshkrime të deputetëve.

“Është shkelje, ne i kemi 40 nënshkrime. Deputetët janë prapa nënshkrimeve dhe sapo u votua nga Veseli a të pranohet kjo kërkesë apo jo”, ka thënë Konjufca.

16:41

Ende pa nisur dështon seanca e jashtëzakonshme e opozitës

Ka dështuar seanca e jashtëzakonshme e opozitës për dështimin e liberalizimit të vizave.

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli ka thënë se LDK-ja ka dërguar një letër me sqarimin se dy nga 42 deputetët nënshkrues të kësaj seance nuk janë prezentë.

Veseli ka thirrur një mbledhje të Kryesisë së Kuvendit për të caktuar datën e re për mbajtjen e kësaj seance të jashtëzakonshme.

16:32

Pozita bojkoton seancën e opozitës të thirrur për dështimin e liberalizimit të vizave

Deputetët e AAK-së, PDK-së dhe Nismës kanë bojkotuar seancën e jashtëzakonshme të thirrur nga LDK-ja dhe VV-ja për dështimin e liberalizimit të vizave për Kosovën.

KTV raporton se deputetët e pozitës nuk duan të marrin pjesë në këtë seancë. Deri më tani në sallë përveç deputetëve opozitarë, janë edhe dy nga pozita: Nait Hasani i PDK-së dhe Milaim Zeka i Nismës.

Kryesia e Kuvendit ka vendosur që seanca e jashtëzakonshme e thirrur nga opozita të mbahet me fillim prej orës 16:00, raporton KTV.

Kjo seancë është thirrur nga opozita lidhur me “Dështimet e koalicionit qeverisës të cilat kulmuan me mosliberalizim të vizave”.

Dje ishte konfirmuar se në orën 17:00 do të vazhdojë seanca e Kuvendit për pikat e papërfunduara nga seancat plenare më 13 shtator, 18 dhe 31 tetor, 2,7 dhe 23 nëntor 2018.