Arbëri

Daçiqi tallet me Kosovën dhe fyen Kancelarin austriak, Sebastian Kurz

Daçiqi tallet me Kosovën dhe fyen Kancelarin austriak, Sebastian Kurz
Foto: Tanjug
 

Ministri i jashtëm i Serbisë, Ivica Daçiq, nuk ka lënë rastin e dështimit të Kosovës që të bëhet anëtare e Interpolit për t’u tallur me Kosovën por edhe për ta fyer Kancelarin e Austrisë Sebastian Kurz, i cili e ka mbështetur Kosovën.

Daçiqi ka zgjedhur faktin se Kurzi e ka mbështetur Kosovën për të thënë në gjuhën serbe “preko koga su hteli, tako su i prošli” (Përmes kujt deshën, ashtu edhe kaluan), që me fjalë tjera porosit se Kosova ka dashur “preko kurca” (përmes organit gjenital mashkullor) të bëhet anëtare e Interpolit”, transmeton Koha.net.