Arbëri

Kremlini zbulon çfarë i ka thënë Putini Thaçit

Kremlini zbulon çfarë i ka thënë Putini Thaçit
 

Presidenti rus, Vladimir Putin, gjatë ceremonisë së shënimit të 100-vjetorit të mbarimit të Luftës së Parë Botërore, në Paris kishte biseduar shkurtazi me presidentin e Kosovës, Hashim Thaçi. Siç është raportuar ai ka thënë Thaçit se Prishtina duhet të arrijë konsensus me Beogradin dhe se Rusia mbështet marrëveshjen e përbashkët midis Beogradit e Prishtinës, kumtoi zëdhënësi i liderit rus, Dimitry Peskov, raportojnë mediat serbe, transmeton Koha.net.

“Nuk ishte takim klasik. Ishte bisedë në margjinat e manifestimit. Putin ka biseduar me një numër të madh pjesëmarrësish të ngjarjeve të zhvilluara në Paris në kuadër të mbarimit të Luftës së Parë Botërore. Thaçi ishte njëri prej tyre. Ata njëmend i kanë dhënë dorën njëri tjetrit dhe janë fotografuar”, ka thënë Peskov.