Agron Bajrami

Hale: Rezultati i dialogut varet nga palët, SHBA-ja kërkon njohje të ndërsjellë 09 mars 2019 17:37

Përkrahja amerikane për Kosovën është e palëkundshme. SHBA-ja kujdeset thellë për mirëqenien, prosperitetin dhe sigurinë e Kosovës. Dhe këto janë bazat mbi të cilat zhvillohen...

SHBA nuk ka pozicion rreth rezultatit të dialogut Kosovë-Serbi, por insiston në njohje të ndërsjellë, thotë Hale 09 mars 2019 12:25

Përkrahja amerikane për Kosovën është e palëkundshme. SHBA-ja kujdeset thellë për mirëqenien, prosperitetin dhe sigurinë e Kosovës. Dhe këto janë bazat mbi të cilat zhvillohen...

Pusiq: Zgjidhja është që Serbia ta njohë Kosovën shtet 09 mars 2019 07:15

Zgjidhja që duhet kërkuar në dialogun e Brukselit është që pushteti në Serbi ta njohë pavarësinë e shtetit të Kosovës. Kështu thotë Vesna Pusiq, ish-ministre e Jashtme e...

Një histori të cilën askush nuk mund ta ndryshojë 24 shkurt 2019 08:00

Në çdo histori kredibile të Kosovës, greva tetëditëshe e minatorëve në Stantërg, prej 20-27shkurt 1989, konsiderohet si momenti kyç, i cili, në një anë, aktivizoi alarmin tek...

Urime Dita e Pavarësisë! 17 shkurt 2019 08:00

Kur është shpallur Pavarësia e Kosovës, por edhe shumë kohë para se të shpallej – kur kemi nisur ta ëndërrojmë – nuk kemi mundur ta paramendojmë kaq keq fillimin e dekadës...

KFOR-i nuk sheh kërcënim të drejtpërdrejtë, shqetësohet me retorikën 11 shkurt 2019 07:30

Forca paqeruajtëse e NATO-s në Kosovë është e vendosur të ruajë ambientin e sigurt, pavarësisht zhvillimeve politike dhe tensionimeve të mundshme, që aktualisht rrezikohen të nxiten nga...

Gjermania nuk ndryshon qëndrim, mbetet kundër ndryshimit të kufijve 24 janar 2019 07:48

Ndryshimi i kufijve të Kosovës është i papranueshëm për Berlinin, është mesazhi që kancelarja Merkel ia ka përsëritur presidentit serb, Aleksandar Vuçiq, në takimin e tyre të...

Për SHBA-në, me apo pa këmbim territoresh, njohja e ndërsjellë është caku 15 janar 2019 07:15

Administrata e Shteteve të Bashkuara të Amerikës nuk përkrah ndonjë zgjidhje të caktuar që rezulton nga dialogu Kosovë-Serbi, përfshirë këmbimin e territoreve. Kështu i ka thënë...

Përtej Speciales 13 janar 2019 08:00

Gjykata Speciale në Hagë nuk do të sjellë drejtësinë e kërkuar për Kosovën. Ajo mund të adresojë disa prej krimeve që thuhet se janë kryer - mund të dënojë apo edhe...

Tri rrëfime personale dhe një i përbashkët 06 janar 2019 08:00

Për botën që ndryshon dhe njerëzit që vazhdojnë të vuajnë I. Rrëfimi i nënës Ishte shkurti, pas vitit të ri 1878, kur ushtria serbe hyri në rajonin e Leskovcit. Dimër i...

Mes ëndrrës dhe makthit 04 nëntor 2018 08:00

Prej vitit në vit, Kosova shënon reduktim të numrit të banorëve rezidentë. Faktorët kryesorë për këtë janë nataliteti në rënie dhe migrimi në rritje. Por derisa shifrat...

Kufijtë dhe njerëzit e FSK-së 14 tetor 2018 08:00

Vendosja në veri do të jetë testi më i madh për FSK-në pasi të jetë votuar pakoja ligjore për transicionin e saj në ushtri. Që kjo të arrihet duhet punuar paralelisht për të dy...

Lamtumirë kryemjeshtër 12 tetor 2018 18:43

Thonë se puna e përditshme prej gazetari na mëson me lajme të këqija dhe na bën imun ndaj dhimbjes. Se gati-gati bëhemi pa ndjenja, si gurë. E kanë gabim. Lajmi i djeshëm për shuarjen e...

Kosova në krah të Kosovës 02 shtator 2018 08:00

Kosova ka nevojë të dalë nga qarku vicioz i ndërtuar nga gënjeshtrat rreth dialogut, dhe të ngulë këmbë në atë që është vlerë evropiane: duhet t’i thotë jo ndarjes...

Kur George Washingtoni është shqiptar 12 gusht 2018 08:00

Nuk është vetëm Thaçi arsyeja pse Kosova nuk qëndron mirë me të vërtetën; i gjithë sistemi politik në vendin tonë është ndërtuar mbi premisën se gënjeshtra...

Anton Çettës s’kanë çka i bëjnë 05 gusht 2018 08:00

Edhe para luftës së viteve 1998-1999 ishte një Kosovë që ngrihej dhe rritej, dhe që luftonte për t’u çliruar jo vetëm nga Serbia, por edhe nga të ligat e veta që ia kishin zënë...

Një betejë e papërfunduar 24 qershor 2018 08:00

Faktet ekzistojnë, që vërtetojnë se pjesa më e madhe e rrëfimit serb për Betejën e Kosovës është e sajuar. Por problemi mbetet i madh kur politika i ndryshon faktet të cilat nuk i...

Një histori për t’u harruar 17 qershor 2018 08:00

“Ky mision deri tani është dëshmuar vetëm si një vetëmashtrim evropian dhe zhgënjim për popullin e Kosovës. Misioni i EULEX-it ka dështuar plotësisht. Asgjë nuk do të ngjante...

Një farsë kosovare 20 maj 2018 08:00

Farsa me takimet qeveritare ku diskutohen “raportet e punës” së zëvendësministrave - e cila supozoj ka për qëllim ta bindë publikun se ky grup njerëzish meriton të paguhet, sepse kryen...

Mos u beso politikanëve, as kur sjellin dhurata 14 maj 2018 08:27

Synimi i fundit i disa deputetëve kosovarë për hartimin e Ligjit për Mediat është një tentim i qartë që nën gjoja brengën për lajmet e rrejshme, fyerjet dhe manipulimin të sigurohet...