Sport

Gliha pranon gabimin ndaj Rumanisë, tregon çka i mungon Kosovës

 

Në një intervistë të gjatë për “Sportske Novosti”, selektori i Kosovës, Primozh Gliha, ka folur për lidhjet me presidentin e UEFA-s, Aleksander Çeferin, për zhvillimet në ndeshjen me Rumaninë, për atë se çka mund të mësojë Kosova prej Kroacisë dhe për shumë tema të tjera

Primozh Gliha nuk jep intervista për mediumet kosovare, por ka dhënë një intervistë të gjatë për mediumin kroat “Sportske Novosti”. Në intervistën e publikuar të hënën, selektori i Kosovës në futboll ka folur për tema të shumta. Tekniku slloven kryesisht ka folur për të kaluarën, por ka prekur edhe tema aktuale. Ndër të tjera ka pranuar gabimin ndaj Rumanisë në Bukuresht, ndërsa ka dhënë mendimin e tij se çka i mungon përfaqësueses së Kosovës.

“Në ekipin e Kosovës e kam Amir Rrahmanin, ish-lojtarin e Splitit dhe Dinamos, që është fantastik. Djaloshi është ‘ligë e parë’ dhe kapiteni im, ndërsa si lojtar është ndërtuar në Kroaci. Gjithnjë u them lojtarëve – shembull duhet t’i keni kroatët. Nuk ka filozofi këtu. Kosovarët kanë mentalitet të ngjashëm me atë të kroatëve, luftarakë, energjikë. U duhet vetëm të sofistikojnë mendimin në terren që kroatët në gjenetikë e kanë marrë nga austro-hungarezët”, ka thënë Gliha për mediumin e fuqishëm kroat.