Sport

De Ketelaere, i nderuar nga krahasimet me Kakan

 

Transferimi i ri i Milanit, Charles De Ketelaere, është i nderuar nga krahasimet që po i bëhen me ish-heroin e kuqezinjve, Leite Kak dhe shpreson se ai mund të arrijë aq shumë me klubin sa braziliani. 21-vjeçari De Ketelaere, u prezantua zyrtarisht të premten, pak pasi përfundoi një transferim prej rreth 32 milionë eurosh nga Club Brugge. Mesfushori i talentuar ka nënshkruar kontratë pesëvjeçare me kampionin e Serie A.

Kaka luajti për Milanin nga viti 2003 deri në vitin 2009 - dhe përsëri në sezonin 2013/14 - duke e ndihmuar klubin ta fitojë trofeun e Ligës së Kampionëve në vitin 2007, në të cilin, ai ishte gjithashtu golashënuesi më i mirë i garës më elitare të Evropës. Ai gjithashtu fitoi Kupën e Botës me Brazilin, fitoi “Topin e Artë” dhe u shpall edhe lojtari i vitit nga FIFA.