Rexhep Maloku

Kotlina, e zhgënjyer me politikanët, kujton 22 dëshmorët dhe viktimat e “Puseve të vdekjes” 25 March 2020 06:45

Nexhmedin Loku ka bërë të martën homazhe te varret e dy vëllezërve në varrezat e viktimave të masakrës së 24 marsit 1999 në fshatin Kotlinë të Kaçanikut. Ibushi ishte...

Virusi i rrenave 22 March 2020 09:22

Fëmijët janë imunë ndaj koronavirusit; vaksina kundër koronavirusit është krijuar para se të përhapej sëmundja; rrjeti 5G ka shkaktuar koronavirusin; Trumpi pozitiv në testin e koronavirusit;...

Buka midis traditës dhe frikës nga uria 21 March 2020 08:40

Në lindje e vdekje. Në festë e zi. Për jetën e re në shtëpi gatuhet kulaçi. Buka shtrohet në sofër edhe kur shuhet një jetë. Edhe kur luftohet për mbijetesë në luftë e...

Stubllasit e marrin shtruar karantinën 17 March 2020 06:45

Don Jeton Thaqi ka darkuar me M. Gj., të infektuarin e parë me koronavirus në Kosovë, në natën e 8 marsit në Stubëll. Famullitari i fshatit ishte ftuar nga kunata e Don Lush Gjergjit, vikar i...

Shërbimi i (pa)mundur ushtarak 15 March 2020 07:30

Shumë të rinj kosovarë ëndërrojnë ta veshin uniformën ushtarake. Për ta ajo përfaqëson shenjën më të fuqishme të shtetësisë së Republikës. Luan Sahiti...

Vrajolli: Modeli i mirë i shërbimit ushtarak do ta fuqizonte lidhjen me shtetin 15 March 2020 07:00

Hartimi i një modeli të mirë për shërbimin e detyrueshëm ushtarak do të ndikonte në fuqizimin e lidhjes së qytetarëve me shtetin, ka thënë Mentor Vrajolli, drejtor ekzekutiv i Qendrës...

Robotët e Lipjanit mbërrijnë në SHBA e Keni 08 March 2020 09:30

Makineria e robotizuar përlan një nga një kokrrat e fasules. Valon Thaqi nuk ia ndan për asnjë çast sytë derisa pajisja e programuar çan rrugën e improvizuar të ndarë në mes me një...

Rrënimi i historisë 01 March 2020 09:30

Shaban Çupi, mësues në “Kështjellën e Diturisë”, ndau mendjen tek pas 27 vjetësh t’i kthehej “vendit të krimit”. Burri nga Paldenica e Hanit të Elezit dhe shokët e...

Muhaxhirët e harruar dhe projektet për “Serbinë e pastër” 29 February 2020 08:35

Në një ditë të ftohtë të dhjetorit 1877, Abdurrahimi po ia shpaloste Ibrahimit ëndrrat, teksa njomakët po kënaqeshin në oborrin e zbardhur nga dëbora në fshatin Mehane të...

Parashikimi i Demaçit për Kurtin kryeministër 24 February 2020 16:12

Ish i burgosuri politik, Naim Ramadani, nga Ferizaj kujton një bisedë të vitit 2008 me veprimtarin e ndjerë, Adem Demaçi, lidhur me të ardhmen politike të Albin Kurtit. Në një intervistë...

Aktivisti i rilindur 23 February 2020 09:30

Valon Ramadani thotë se e ka vërtetuar vetë se njeriu është më i fortë se guri. Para se të nisej nga shtëpia për të kryer ndonjë veprim protestues, ishte i vetëdijshëm se e...

Grenelli, “i izoluar” në Berlin 20 February 2020 11:02

E përjavshmja gjermane, “Der Spiegel”, në një analizë të gjatë në 11 janarin e vitit të kaluar, e përshkruante qysh në mbititull Richard Grenellin si ambasador “të...

Familja e dëshmorit ruan tankun serb 17 February 2020 19:31

Një tank sovjetik i makinerisë serbe në fshatin Prelez i Muhaxherëve të Ferizajt është dëshmi e luftës. Tanku i bombarduar nga NATO-ja u mbrojt pas luftës nga babai i ndjerë i dëshmorit...

Dy ditëlindjet e ushtarit 16 February 2020 07:30

17 Shkurti është ditë e festës së dyfishtë për Abdullah Musliun nga Reçaku. Në ditën kur Kosova feston dymbëdhjetëvjetorin e Pavarësisë, ish-ushtari i UÇK-së mbush...

Llugaxhia e zgjidhjeve 09 February 2020 09:30

Llugaxhiasit ngacmohen pa të keq prej miqve për punën e emrit të fshatit. “Aa, neve shpesh na akuzojnë se e bani llugë”, qeshet Rabit Konjufca. “E kanë me humor”. Rrënjët e...

“Uku”, ministri i ri i Jashtëm që e bëri fshatin Llugaxhi të krenohet me të 04 February 2020 19:31

Glauk Konjufca doli të hënën nga shtëpia si kryetar Kuvendi. Në mbrëmje u kthye si ministër i Jashtëm. Por, tërheqja e tij i hapi rrugë marrëveshjes së koalicionit...

Rrëfimi për “Tre Dëshmorët e Shkollës Shqipe” 02 February 2020 11:20

Disa filloristë lëshojnë çantat me të dalë në oborrin e shkollës. Pjesën e betonuar para hyrjes, e kthejnë në fushë të improvizuar futbolli. Loja nuk zgjat shumë në...

Uça përkujtoi tre dëshmorët që mbrojtën nxënësit e fshatit nga keqtrajtimi i policisë serbe 31 January 2020 20:59

31 janari është ditë krenarie dhe mërzie për banorët e fshatit Uçë të Istogut. Burrat e familjeve Hysenaj e Hoxhaj duarthatë nxorën nga makina e policisë serbe nxënësit e...

Drerët e zbutur të Dumnicës 26 January 2020 11:20

Drerët ia njohin zërin e ia kanë mësuar gjuhën. “Hajde, hajde, hajde!”, thërret zëshëm Liridon Ademi, poshtë në lug. Shikimin e ka hedhur kah pylli i rrallë e i zhveshur në...

“Vrasja e librit”, plumbi që shpoi shtatë ekzemplarë të “Rrethimit” por u ndal te “Vepra e Bogdanit” e Rugovës 21 January 2020 20:33

Plumbi do të shponte shtatë ekzemplarët e “Rrethimit” të Tajar Hatipit, por do të ndalej në zemër të kopertinës së librit të tetë, “Vepra e Bogdanit” e Ibrahim...