LAJMET E MBRËMJES

Opozita kritikon Kurtin për Asociacionin, pushteti Serbinë për moszbatim të marrëveshjeve

Foto: Driton Paçarada\KOHA
Pëlqeje KTV Video për të parë video të përzgjedhura nga KOHA
 

Kuvendi i Kosovës pritet t’i përmbyllë punimet këtë vit pa një seancë ku do të diskutohej drafti i statutit të Asociacionit të komunave me shumicë serbe. Partitë opozitare konsiderojnë se Qeveria po tenton të blejë kohë dha ta shtyjë sa më shumë dialogun derisa draftin e statutit e kanë vlerësuar të rrezikshëm për shtetësinë e Kosovës. E përfaqësues të partisë në pushtet thonë se faji për ngecjet në dialog është te Serbia, që ka paralajmëruar të zbatojë vetëm copëza nga Marrëveshja Bazë

Strukturë paralele e cila minon shtetësinë e Kosovës e kanë vlerësuar përfaqësues të opozitës draftstatutin e Asociacionit, i cili nuk është zyrtarizuar ende as nga Qeveria e as nga ndërmjetësi i dialogut, Brukseli. Megjithëkëtë, mbështetur në dokumentin jozyrtar që qarkulloi pas vizitave të fundit të euro-emisarëve amerikanë, sipas PDK-së, Qeveria ka pranuar një mekanizëm i cili shkon përtej kompetencave që serbëve ua jep Pakoja e Ahtisaarit.

“Tash e një muaj krejt debati është i bazuar në një draft, i cili nuk është mohuar nga askush. Ky draft-statut të gjitha këto kompetenca të zgjeruara që i kanë komunat serbe nëse i vendos në një ombrellë ku ka vendimmarrje politike, ku ka një lider dhe kryeqendrën e saj, automatikisht e krijon një pushtet paralel. Pra, kompetencat e zgjeruara kanë qenë vetëm për me integru komunitetin serb në kuadër të këtij rendi kushtetues me kompetenca të zgjeruara”, ka thënë shefi i deputetëve të PDK-së, Abelard Tahiri. Sipas tij, asociacionet kudo në botë nuk kanë karakter vendimmarrës, janë këshillues. “Këtu nuk po flitet më për Asociacion, pasi në kompetenca është një institucion paralel me Kosovën. Ky është kapërcimi i madh që e ka bërë Albin Kurti”, ka shtuar ai.