Botë

Kriza Rusi-Ukrainë në fokus të Samitit të G20 në Argjentinë

Kriza Rusi-Ukrainë në fokus të Samitit të G20 në Argjentinë
 

Kriza mes Ukrainës dhe Rusisë, lufta tregtare SHBA-Kinë dhe ndryshimet klimatike janë në qendër të diskutimeve në samitin e G20 që zhvillohet në Argjentinë. Ndarjet në qëndrimet për këto çështje mund të thellohen.

Liderët botërorë janë mbledhur në Argjentinë për samitin e përvitshëm të G20-s mes tensioneve të reja me Rusinë dhe Ukrainën si dhe me përplasjen tregtare mes Shteteve të Bashkuara dhe Kinës, transmeton abcnews raportimet. Presidenti amerikan Donald Trump anuloi takimin e tij me homologun rus Vladimir Putin, në shenjë proteste për shkak të sekuestrimit të 3 anijeve të Ukrainës. 24 marinarë janë arrestuar në incidentin e Detit të Zi.