Asdren Rrahmani

Dita e mirë shihet me mëngjes 24 February 2020 08:03

Të gjithë ne të cilët ende nuk e kemi humbur arsyeshmërinë dhe të cilëve nuk na shantazhojnë benefitet politike, e dimë dhe jemi të vetëdijshëm se këto vendime janë më...

Koordinimet dhe koordinatat goditëse 17 February 2020 09:18

Gjithashtu vendim tjetër shumë me vend dhe anulim i një vendimi të mëhershëm të ish-kryeministrit Haradinaj ishte shuarja e pozitave të koordinatorëve nacionalë, pozita këto kot fare dhe...

Zemra e errësirës 10 February 2020 08:02

Emrin e zi UÇK-së fatkeqësisht ia keni qitur ti dhe soji yt Fatmir, si përfitues dhe profiterë të luftës. Dy muaj luftë dhe 20 vjet kërcënime dhe shantazhe në emër të saj apo...

Burdushin për president 03 February 2020 08:14

Nga kabllogramet vendore vazhdohet me serialin e dramës “Oferta e refuzuar”. Protagonistët, ata të vjetrit, Vetëvendosja dhe Lidhja Demokratike e Kosovës. Audienca, ajo e moçmja, gjithashtu, populli i...

Lakmia, smira dhe inati që nuk na u ndanë kurrë 27 January 2020 08:18

Lakmia, smira dhe inati kanë qenë gjithmonë armiqtë më të mëdhenj të njerëzisë, të cilat gjithashtu e shtynë njeriun në veprime jo të arsyeshme dhe jo të logjikshme. E...

Brezi i replikës 20 January 2020 08:26

Ditarin do ta përmbyll me kabllogramin, i cili arriti atje nga mëmëdheu, ku kryeministri i tij, Edi Rama, tash edhe vend kryesues i OSCE-së në 21-vjetorin e masakrës së Reçakut, nuk dërgon ndonjë...

Diagnoza e pashpresë 13 January 2020 09:01

Gjendja e organizmit të shoqërisë sonë është shumë më serioze dhe më e pashpresë. Ky organizëm është i atakuar nga vetë ne përbrenda tij dhe nga shumë faktorë...

Kabllogram nga Babadimri 04 January 2020 12:02

Ekselenca e juaj, kjo është ajo kohë e vitit kur unë jam në vlugun më të madh të punëve këtu në Laplandin tim piktoresk. Pranoj me miliona letra me dëshirat nga më të ndryshmet...

Ujku lyp mjegull… 30 December 2019 10:07

Mjegullat politike do të bien edhe për një kohë të gjatë në këtë vend, të cilin e kanë nëmur vetë njerëzit e tij. Ujqit e vjetër do të vazhdojnë që ta...

Ta japësh mbretëreshën për kalë 23 December 2019 08:20

LDK-ja fitoi 160.000 vota me nominimin e Vjosa Osmanit për kandidaten e tyre për kryeministre në zgjedhjet e 6 tetorit. Ndërsa që nga përfundimi i zgjedhjeve, znj. Osmani është shtyrë diku andej nga...

Ranë këto zgjedhje dhe u ndamë 16 December 2019 08:18

Unë kam qenë ithtar i një koalicioni ndërmjet VV-së dhe LDK-së shumë më përpara se kjo aktualisht të merrte dhenë. Mendoja se do të ishte një qeveri e mirë e "check &...

Qeni, miku më besnik i njeriut 09 December 2019 08:13

Presidenti Meta u përkul dhe ia dhuroi Sadakës një puthje mu në ballë. Ishte paksa qesharak reagimi i qenit, i cili filloi të shkundej në atë mënyrë siç e bëjnë qentë kur...

“Unë jam mirë kur asht mirë Shypnija” - ISA BOLETINI 02 December 2019 08:20

E titullova këtë shkrim me thënien e heroit tonë kombëtar Isa Boletini “Unë jam mirë kur asht mirë Shqypnia”, e cila, edhe pse u tha para më shumë se 100 vjetësh, ende reflekton me...

Miku i mirë në ditë të vështirë 25 November 2019 08:14

Sa i vështirë bëhet zgjimi nga gjumi herët në mëngjes gjatë stinës së dimrit. E kjo sidomos bëhet edhe më e vështirë ditën e hënë, kur njeriu shkon në punë...

“S’ka mini-Shengen pa maxi-Scheveningen ballkanik!” 18 November 2019 08:19

Edi pse nuk e kërkove një maxi-Scheveningen si kundërpërgjigje dhe ekuivalente e burgut të Kombeve të Bashkuara në Holandë për krimet e luftës. Një fqinjësi e mirë do të duhej...

Hallka e çkapjes! 11 November 2019 08:07

Përndryshe në tallava politikën kosovare, çmimet presidenciale dhe këto të “Skënderbeut” fatkeqësisht në masën më të madhe janë dhënë pa kurrfarë kriteri,...

“Modus Operandi – Skllota” 04 November 2019 08:25

Se cilat janë kalkulimet dhe lojërat e pista të prapaskenave politike pas rezultateve (ende jozyrtare) secili nga ne kemi të drejtë në një lloj interpretimi dhe vështirë se do të ishim shumë...

Hajvania e QNRobtillit 28 October 2019 10:45

Pisllëku i radhës i vishet Ministrisë së Infrafakturës së Pal Lekajt, i cili së fundmi nënshkroi tender me vlerë 26.000 eurosh për blerjen e rrobave elegante dhe këpucëve të...

Katër P-të e historikut kosovar 21 October 2019 08:15

Pyetja e Piterit më intrigoi, jo se isha aq i interesuar për biznesin e tij, por desha që t’i identifikoja P-të që ishin përcaktues dhe determinues në historikun kosovar. Unë e di se me diçka...

Kimnonet 14 October 2019 08:29

Kadri Veseli mblodhi shtabin zgjedhor, u tregoi për kimnonet të cilat gjithashtu ishin unisex dhe një numër që u bie tamam të gjithëve. Urdhri ishte i prerë, të gjithë do t’i vishnin kimnonet...