Agim Ademi

Furrtarët e Shtimes ndihmojnë 80 familje me bukë për një muaj 31 March 2020 22:09

Dhjetëra furra të bukës në qytezën e Shtimes janë bërë bashkë për t’i ndihmuar gjithsejtë 80 familje skamnore me furnizim të bukës për një muaj. Një aksion i...

Ekzekutivi në Kaçanik mban mbledhje të jashtëzakonshme për mbrojtjen e pyjeve 31 March 2020 13:41

Disa qytetar të komunës së Kaçanikut po e shfrytëzojnë situatën e krijuar të pandemisë për t’i dëmtuar pyjet. Vetëm gjatë kohës së fundit dhjetëra metra kub...

Lipjani kontrakton 8.000 kontejnerë për mbeturina 30 March 2020 14:08

Komuna e Lipjanit në bashkëfinancim me kompaninë “Pastrimi” kanë kontraktuar gjithsej tetë mijë kontejnerë për mbeturina, në mënyrë që secila familje në këtë...

Inspektorati i Ferizajt inspekton marketet, farmacitë dhe furrat e bukës 30 March 2020 13:12

Inspektorati i komunës së Ferizajt gjatë këtyre ditëve po vazhdojnë t’i inspektojnë të gjitha bizneset si furra të bukës, markete dhe barnatore me qëllim që pronarët e tyre...

Kundërshtohet organizimi për mbajtjen e mbledhjes së Kuvendit Komunal në Shtime 28 March 2020 08:00

Komuna e Shtimes ka planifikuar që më 1 prill të këtij viti ta mbajë një mbledhje të jashtëzakonshme të Kuvendit Komunal me qëllim që t’i ndajë 100 mijë euro për menaxhimin...

“Avonet”: MASHTI dështon në procesin e mësimit në distancë 27 March 2020 15:55

Rrjeti i OJQ-ve “Avonet” që monitoron zhvillimet në disa institucione publike në nivel lokal dhe qendror, nëpërmjet një komunikate për media ka shprehur shqetësime lidhur me mësimin...

42 punonjës në Minierën e “Goleshit” prej 3 muajsh punojnë pa paga 25 March 2020 15:10

Përhapja e virusit COVID19 në Kosovë e ka vështirësuar edhe më shumë mbijetesën për 42 familje në komunën e Lipjanit derisa kryefamiljarët e tyre prej 3 muajsh si punëtorë...

Banorët e Janjevës përballen me mungesë barnash dhe furnizim me ujë 24 March 2020 15:19

Prej pesë ditësh derisa qyteza e Janjevës është futur në karantinë për shkak të rastit të parë me virusin COVID-19, banorët e saj po përballen me mungesë të medikamenteve...

Komuna e Lipjanit ndan 50 mijë euro për familjet në nevojë 23 March 2020 19:14

Familja e Bajrush Sharkut nga fshati Magurë i Lipjanit, mbijeton vetëm me asistencë sociale, ndërkohë pas situatës së krijuar me emergjencën shëndetësore thotë se po e ka edhe më të...

Lipjani rritë mobilizimin pas rastit të parë me koronavirus, reagon shoqëria civile 19 March 2020 21:35

Pas rastit të konfirmuar se në Janjevë të Lipjanit është prekur një 46 vjeçar i ardhur nga Gjermania me virusin COVID-19, komuna ka njoftuar se do të vazhdojnë të mobilizohen edhe më...

Komuna e Ferizajt mbyll parkun “Liria” si masë për parandalimin e COVID-19 19 March 2020 19:41

Komuna e Ferizajt në bashkëpunim me kompaninë “Pastërtia” dhe Zjarrfikësit kanë filluar pastrimin dhe dezinfektimin e rrugëve në gjithë territorin e Komunës me qëllim të...

Në Lipjan, suspendohen tre punonjës mjekësorë për shpërfillje të orarit të punës 18 March 2020 17:26

Komuna e Lipjanit ka njoftuar se drejtoresha për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale, Merita Bytyqi, ka suspenduar përkohësisht nga puna tre zyrtarë shëndetësorë për shkak të mosrespektimit...

Spitali i Ferizajt dërgon në Infektivë dy pacientë të dyshuar me koronavirus 16 March 2020 16:23

Spitali Rajonal i Ferizajt, gjatë së hënës, ka përcjellë për në Klinikën Infektive në Prishtinë dy raste të dyshuara për virusin COVID-19. Të dy pacientët, një...

Shtimja mobilizohet, nis shpërndarja e paketave ushqimore e higjienike për familjet skamnore 15 March 2020 20:00

Kryetari i komunës së Shtimes Naim Ismajli, të dielën ka mbajtur një mbledhje të jashtëzakonshme me anëtarët e shtabit për emergjenca me qëllim të mobilizimit dhe parandalimit të...

Inspektorati në Ferizaj konfiskon 1500 doreza e maska, kishin qëllim tregtimin 15 March 2020 19:51

Stacioni Policor, departamenti i Hetimeve në Ferizaj së bashku me inspektoratin komunal kanë konfiskuar 15 pako me dorëza dhe maska medicionale të cilat nuk kishin deklaracion për prejardhje dhe destinim. Fillimisht...

Opozita në Lipjan akuzon ekzekutivin për injorim të stafit mjekësor 15 March 2020 19:23

Subjekti më i madh opozitar PDK, dega në Lipjan, nëpërmjet një komunikate ka akuzuar ekzekutivin e komunës me arsyetim se po e injorojnë stafin mjekësor në Lipjan nëpër rrjete sociale nëse...

Graçanica shpërfill vendimin e Qeverisë për mbylljen e bizneseve 14 March 2020 14:13

Qyteza e Graçanicës ka shpërfillur vendimin e Qeverisës së Republikës së Kosovës për t’i mbyllur lokalet dhe kafenetë shkaku i virusit COVID-19. Nënkryetari i komunës së...

Inspektorati i Ferizajt mbyll disa biznese që shpërfillën vendimin e Qeverisë 14 March 2020 12:47

Që nga orët e hershme të mëngjesit të së shtunës, gjashtë ekipe të Inspektoratit të Komunës së Ferizajt kanë dal në terren për t’i inspektuar bizneset e ndryshme pas...

Policët në Lipjan ankohen se po punojnë pa maska dhe dorëza 14 March 2020 11:52

Agim Ademi Zyrtarët e Policisë së Kosovës në Lipjan të shtunën janë ankuar se kanë dalë në detyrë pa maska dhe pa dorëza pasi që niveli qendror nuk i ka furnizuar ende,...

Kërkohet hetim për rastin e groposjes së kafshëve me brucelozë në Ribar të Madh të Lipjanit 13 March 2020 06:30

Banorët e fshatit Ribar i Madh të Komunës së Lipjanit kanë kërkuar nga organet kompetente hetime lidhur me asgjësimin e rreth 50 krerë lopëve me sëmundje të brucelozës në pjesën e...