Adriatik Kelmendi

I përmbajta lotët 20 March 2020 14:41

Mbrëmë ishte emisioni im i fundit “Rubikon” në Kohavision. Kërkoj ndjesë që nuk ia dola ta bëja përshëndetjen, siç mbase do ta kërkonte zakoni, në fund të emisionit....

Të gjithë mbrojtësit e interesit të Kosovës 07 March 2020 08:18

Vëmendje! Ajo që do ta lexoni në rreshtat në vazhdim është një shkrim krejt i shkurtër. Nuk është një analizë politike, për shkak se duket të jetë absolutisht e pamundur...

Tabloid: Shiptarët do të na vrasin! 29 February 2020 08:04

Çka po paralajmëron shtypi i verdhë beogradas dhe si ndodhi që në të njëjtën kohë “triumvirati” Vuçiq, Thaçi e Rama të kenë takime të niveleve më të...

UÇK + LDK e arritën çlirimin, PDK + LDK pavarësinë, LVV + LDK njohjen ndërkombëtare? 22 February 2020 08:14

Si ndihmoi futja e forcave politike e ushtarake “në sistem” që të arrihen liria, pavarësia dhe (ndoshta!) njohja ndërkombëtare? PA U BASHKUAR Ushtria Çlirimtare e Kosovës dhe Lidhja...

Nëse një politikan e flet vetëm të vërtetën, kurrë s’do t’i fitojë zgjedhjet 08 February 2020 08:41

Më e rëndësishmja që ka ndodhur me rotacionin politik është se vetë qytetarët e kanë kuptuar fuqinë e tyre. E kanë kuptuar se ata që ua kërkojnë votën dhe më vonë i...

Fitore në betejë, dorëzim në tavolinë 01 February 2020 08:23

Kurti dhe Mustafa do të duhej ta harronin për një çast se kush ka më tepër faj që erdhën deri në këtë pikë, kur s’po mund ta formojnë Qeverinë së bashku. Ata...

Amerika nga qielli ia siguroi Kosovës lirinë... 25 January 2020 08:25

…çka nëse tash, siç sinjalizon Marrëveshja Lufthansa, njësoj nga qielli synon të hyjë në fazën përfundimtare të rrumbullakimit të pavarësisë? NJË...

Gara e (mos)marrëveshjes 18 January 2020 08:31

Pse Lëvizja Vetëvendosje dhe LDK-ja, në vend se ta bëjnë Qeverinë bashkë dhe ta çojnë përpara vullnetin e qytetarëve, po e vazhdojnë fushatën zgjedhore, por kësaj radhe jo...

Nuk ma nin 11 January 2020 08:20

Ku është kufiri? Si ta arrijmë balancën se cilat janë gjërat për të cilat, vërtet, nuk duhet të mërzitemi, nuk duhet të kemi dert, dhe cilat janë ato të tjerat, për të...

Fundi i barazisë 20:20, fillimi i supernjeriut 03 January 2020 12:02

Pse disa njerëz nesër do të (mund të) jenë më të mençur, më të bukur, më të shkathët, më të shëndoshë, dhe si kjo mund ta ndajë njerëzimin në...

Durrësi - fotografia më e çmuar e Vuçiqit 28 December 2019 08:48

Rama duhet ta kuptojë se nuk mund të ketë bashkëpunim normal me Serbinë pa Kosovën, nuk mund të ketë bashkëpunim normal me Serbinë duke e anashkaluar Kosovën dhe nuk do të ketë...

Dy germat që e ndajnë Albin Kurtin nga posti i kryeministrit 21 December 2019 08:44

Nëse Kurti sot i thotë “po” LDK-së, ai do të jetë kryeministër i Kosovës. Nëse Kurti i thotë sot “po” LDK-së, askush nuk mund të garantojë se i propozuari i...

Kush po i frikëson Albinin e Isën? 07 December 2019 08:41

LVV-ja dhe LDK-ja po frikësohen mos po “e bluajnë” njëra-tjetrën. Qytetarët, të cilët i kanë votuar, nuk e kanë pasur as këtë frikë e as këtë dert. Derti e frika...

Spiralja e tatëpjetës 16 November 2019 08:20

Si u bë që Kosova e humbi hapin dhe nga një shtet që u përkrah ndërkombëtarisht për të fituar lirinë dhe pavarësinë, tash po përballet me disfata të njëpasnjëshme...

Të anulohen pakot e paligjshme nga Serbia 09 November 2019 08:32

Dikujt nga Serbia nesër do t’i nevojiten vetëm numrat personalë të 150 mijë personave, të ulet në një kafene të tymosur në Prokuplje, t’i plotësojë ato vetë, t’i...

Si ndryshoi gjithçka në dy vjet? 02 November 2019 08:34

Bota sot ka ndryshuar shumë krahasuar me vetëm dy vjet më parë, e me këtë edhe prioritetet e Qeverisë së re, e cila pritet të formohet me koalicionin LVV dhe LDK, duhet të ndryshojnë. TEKSA...

Humbësit dhe fituesit 26 October 2019 11:26

Nuk ka as fitues e as humbës të mëdhenj të zgjedhjeve të 6 tetorit, për shkak se në masën më të madhe, rezultati i këtyre zgjedhjeve ishte vullneti i qytetarëve i zgjedhjeve të...

Kthim në vitin 2007 12 October 2019 08:10

 Në vitin 2007 për herë të parë opozita e kishte fituar pushtetin në Kosovë, si dhe për herë të parë SHBA-ja kishte të dërguar special për të arritur marrëveshje...

AAK, LDK, LVV dhe PDK të garojnë pa koalicione 27 July 2019 10:11

Nëse do të ndodhin sërish koalicione të minutave të fundit, të cilat pastaj – siç u pa – shemben, varësisht sa joshëse do të jenë ofertat, do t’i bie tradhti e trefishtë...

Liberalizojini vizat për fëmijët 20 July 2019 09:57

Evropa po e diskriminon Kosovën duke mos na liberalizuar vizat, vendimmarrësit tanë po i diskriminojnë qytetarët e vet, duke mos iu mundësuar liri të lëvizjes mijëra fëmijëve me aftësi...