Video

Kërcënon varianti Delta, institucionet thirrje qytetarëve që të vaksinohen

FOTO: KOHA
 

Numër i madh i qytetarëve është parë gjatë së premtes, në Qendrën e vaksinimit, në sallën “1 Tetori” në Prishtinë. Teksa qytetarët që imunizoheshin bënin thirrje që të gjithë të marrin vaksinën, nga Ministria e Shëndetësisë kanë thënë se Kosova mbetet e kërcënuar nga varianti Delta. Nga ky institucion kanë thënë se vendi ka vaksina të mjaftueshme në stok dhe se të hënën e kaluar janë pranuar edhe 46 mijë doza të tjera të vaksinës së prodhuesit “Pfizer”

Thirrjet për t’u vaksinuar kundër COVID-19 janë shtuar ditëve të fundit për shkak të rrezikut nga varianti Delta. Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik, nëpërmjet rrjeteve sociale, ka tërhequr vërejtjen se mosvaksinimi përkeqëson situatën me pandeminë, rrit rastet e infektimeve e mbingarkon sistemin shëndetësor.

“Mos lejoni mbylljen e të gjithëve nga pakujdesia e disave! Kudo që hasni persona që nuk janë vaksinuar, i këshilloni të vaksinohen për të ruajtur shëndetin e tyre dhe të të afërmve të tyre”, shkruhet në statusin e IKSHPK-së.