Video

Përparim Rama kandidat i LDK-së për Prishtinën, PDK-ja zyrtarizon dy kandidatura

1
 

LDK-ja ka zgjedhur ta kandidojë arkitektin Përparim Rama për kryetar të Prishtinës, të cilit Lumir Abdixhiku, sa ishte ministër i Mjedisit, ia kishte anuluar projektin për ndërtimin e lagjes afër Liqenit të Badovcit, duke e vlerësuar të dëmshëm. Abdixhiku ka thënë se Rama është njeriu i duhur për zgjidhjen e problemeve me të cilat përballen banorët e Prishtinës. E gjatë ditës, PDK-ja ka zyrtarizuar Shaqir Totajn për kryetar të Prizrenit dhe Rrahim Tërnavën për Fushë-Kosovën.

Një tjetër kandidaturë është zyrtarizuar në garën për kreun e kryeqytetit, në zgjedhjet lokale këtë vjeshtë.

Është kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lumir Abdixhiku, i cili ka njoftuar se kandidat për Prishtinën nga partia e tij do të jetë Përparim Rama, arkitekti shqiptar me famë ndërkombëtare.