Video

Opozita i kërkon Kurtit të mos përzihet në fushatën zgjedhore në Shqipëri

1
 

Drejtues të PDK-së e të LDK-së, ndërsa kanë përmendur gjendjen me pandeminë dhe shifrat e fundit të të vdekurve nga COVID-19, i kanë kërkuar kryeministrit Albin Kurti dhe zyrtarëve të tjerë qeveritarë që të tërhiqen nga fushata zgjedhore dhe protestat në Shqipëri. Veprimet si këto, sipas opozitës, janë të papërgjegjshme dhe dëmtojnë raportet në mes të dyja vendeve. Në fundjavë, krahas mijëra qytetarëve, në Shqipëri, qëndruan deputetë të VV-së edhe ministri i Infrastrukturës, Liburn Aliu. E vetë kryeministri Kurti, përmes postimeve të tij u dha mbështetje tre kandidatëve, të cilët po kandidojnë në zgjedhje e 25 prillit

Fushata dhe mbështetja që kryeministri Albin Kurti u dha tre kandidatëve në Shqipëri në zgjedhjet e 25 prillit, po cilësohet si papërgjegjësi karshi situatës pandemike me të cilën po përballet vendi. E papranueshme për opozitën është edhe qëndrimi i disa prej zyrtarëve të Qeverisë këtë fundjavë në Shqipëri, ndërkohë që qytetarëve të Kosovës u janë vënë kufizime shtesë.

PDK-ja të hënën përmes një konference për media i ka kërkuar Kurtit që të tërhiqet nga fushata zgjedhore në Shqipëri, derisa ia ka rikujtuar shifrat e të vdekurve ditëve të fundit nga Covid-19.