Kurti: LDK-ja u frikësua nga PDK-ja për të bërë koalicion me VV-në

17 September 2019 19:05

Kandidati për kryeministër nga Lëvizja Vetëvendosje, Albin Kurti, është shprehur i bindur se do të fitojë në zgjedhjet e 6 tetorit, madje edhe me përqindje dukshëm më të thellë se subjektet e tjera politike.

Barrën për koalicionin e mundshëm paszgjedhor, Kurti ia ka hedhur LDK-së, pasi, sipas tij, Vetëvendosje ka ofruar marrëveshje parazgjedhore, raporton KTV.

Ai, madje, ka kritikuar LDK-në se është frikësuar nga PDK-ja, andaj pavarësisht dëshirës, ka refuzuar koalicionin parazgjedhor.

Në debatin “Fol hapur”, Kurti ka bërë të ditur disa nga pikat e plan-programit të Vetëvendosjes për zgjedhjet e parakohshme, derisa është fokusuar në drejtësi, ekonomi, arsim dhe shëndetësi.

Ndër tjerash, kandidati për kryeministër nga Vetëvendosje, Albin Kurti, ka paralajmëruar zvogëlimin e numrit të posteve në Qeveri, si dhe mbylljen e Agjencisë Kosovare të Privatizimit.

© KOHA. Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.

Të ngjashme