Mustafa: Elektorati do të jetë më kërkues ndaj qeverisë VV-LDK

15 October 2019 20:18
21:18

Sipas opinionistit Artan Mustafa, elektorati do të jetë më kërkues ndaj qeverisë së koalicionit VV-LDK.

Në Rubikon të KTV-së ai ka thënë se kërkesat ndaj VV-së do të shtohen dhe se në vend do të vijnë vazhdimisht qeveri më të mira.

“Çdo qeveri e ardhshme ka për të qeverisur më mirë për shkak të vetë kohës. Mirëpo edhe kërkesat tona kanë për t’u shtuar, ato që po kërkohen prej VV-së janë shumë më të sofistikuara dhe do të jenë më vështirë për t’u realizuar dhe mos të harrojmë që blloku më i madh mbetet PAN-i, krahu i luftës, dhe nëse bisedimet me Serbinë do të japin një lloj kompromisi që është i dhimbshëm dhe që pritet të jetë, atëherë kapaciteti për mobilizim i këtij krahu është shumë i madh”, ka thënë Mustafa.

20:42

Qorrolli: Fitorja e VV-së tregoi që populli dëshironte ndëshkimin e PDK-së

Image

Analisti politik, Vigan Qorrolli, ka thënë se fitorja e Vetëvendosjes në zgjedhjet e 6 tetorit është reflektim që populli ka vendosur të ndëshkojë PDK-në dhe t’i besojë “shpresës”.

“Procesi i shtetndërtimit nuk bazohet në premisa ideologjike, por në real-politike. Qytetari ka vendosur në këtë premisë të dytë për të ashtuquajturën shpresë, për të ndëshkuar me gjasë një koalicion apo një parti që ka qeverisur për 12 vjet. Kjo u reflektua në votën e VV-së”, ka thënë ai.

Sipas tij, VV-së populli i ka besuar me idenë e ndryshimit dhe në bazën e VV-së se do të luftojë për çkapjen e shtetit.

Qorrolli ka thënë se ideja e Kadri Veselit, kryetar i PDK-së, se prioritet e ka luftën kundër korrupsionit, ishte kartë e gabuar.

20:32

Halimi: Nëse trendi i daljes do të ishte si në zgjedhjet e kaluara, PDK-ja do të ishte fituese

Nëse nuk do të kishte rritje të përqindjes së daljes në zgjedhjet e 6 tetorit fituese e zgjedhjeve do të ishte PDK-ja, sipas Fisnik Halimit.

Opinionisti Halimi në Rubikon të KTV-së ka thënë se rritja e daljes në votime në vendet ku PDK-ja tradicionalisht humbte dhe rënia në bastionet e kësaj partie, ka bërë që kjo parti të binte nga pushteti në parti të tretë, pas VV-së e LDK-së.

“Ne patëm rritje të daljes në votime në vendet ku tradicionalisht PDK-ja humb dhe patëm zbritje të numrit të zgjedhësve në bastionet e PDK-së. Të gjitha komunat, nëse nuk gaboj edhe Decani dhe Kacaniku, kanë qenë komunat që kanë pasur trend më të ulët të daljes në zgjedhje në krahasim me tjerat që kanë pasur rritje”, ka thënë ai. “Këtu u krijua humbja e PDK-së, e cila ka qenë pretendente shumë serioze për të fituar. Nëse trendi i daljes të ishte i njëjtë me atë të viteve të kaluara, PDK do të ishte fituese”.

Sipas votave të rregullta, VV-ja prin me 25.49 për qind, LDK-ja është e dyta me 24.82 për qind e PDK-ja e treta me 21.24 për qind.

20:28

Halimi: Kurti kryeministër sepse LDK-ja s’pati guxim të godiste VV-në

Image

Analisti Fisnik Halimi ka thënë se Albin Kurti, kryetar i VV-së dhe kandidat për kryeministër, ka fituar zgjedhjet e 6 tetorit për shkak se LDK-ja, që doli e dyta, nuk pati guxim ta godiste në fushatë.

“Si e shoh unë, Albin Kurti është kryeministër i ardhshëm i Kosovës ndërsa LDK humbëse e zgjedhjeve në këtë raport mes VV-së dhe LDK-së. Numerikisht humbja është shumë e ngushtë, por simbolikisht është shumë e madhe. LDK-ja sipas të gjitha matjeve tona ka qenë favorite e madhe për t’i fituar zgjedhjet, por gabimet e njëpasnjëshme strategjike thjesht e kanë çuar në humbje dhe atë humbje duhet ta analizojnë vetë”, ka thënë ai në Rubikon të KTV-së.

“Sipas mendimit tim, ata e krijuan humbjen për shkak të mosguximit që të ballafaqoheshin pikërisht me Lëvizjen Vetëvendosje. Nuk e di nëse e kishin të qartë apo jo, por gara zhvillohej mes tyre. Humbën për një arsye, pavarësisht historikut si janë grumbulluar votat, në këto zgjedhje kishim një korpus të madh të zgjedhësve që ndahej mes këtyre dy partive. Ishte evidente që fituesi do të jetë një nga këto dy parti, por LDK-ja nuk e pati guximin që ta godiste në asnjë formë VV-në”, ka shtuar ai.

20:18

Paçarizi: LDK sakrifikoi me kandidaturën e Osmanit

Image

Sipas opinionistit Rrahman Paçarizi, Lidhja Demokratike e Kosovës kishte sakrifikuar shumë kur doli me Vjosa Osmanin si kandidate për kryeministre, për zgjedhjet e 6 tetorit.

Në Rubikon, në debatin për procesin zgjedhor, Paçarizi ka thënë se para analizave të thella për rezultatet e zgjedhjeve, LDK-ja e ka hall të sqarojë se si doli e dyta, edhe pse në sondazhe ishte e para.

Sipas tij, tentimet për arritjen e koalicionit parazgjedhor mes VV-së e LDK-së, që në zgjedhjet e 6 tetorit dolën të parat me VV-në që prin me më pak se një për qind para LDK-së, ishin të pasinqerta.

“Të dy partitë e pretenduan pozitën e kryeministrit. LDK-ja bëri një hap përpara për ta pamundësuar koalicionin parazgjedhor duke nominuar Vjosa Osmanin për kryeministre e Albin Kurti i ishte kundërpërgjigjur me një ftesë jo krejt të sinqertë që Osmani t’i prijë listës. Ishte e pasinqertë sepse erdhi kur LDK-ja s’mund ta shkarkonte Osmanin nga nominimi dhe t’i përgjigjej VV-së. LDK-ja bëri hap për ta pamundësuar koalicionin e VV-ja iu përgjigj me ftesë popullore që duket se bëri punë e tash kemi situatën kur VV-ja është përpara me vota e LDK-ja ka nevojë edhe për pak kohë të sqarojë çështjet me vetveten se përse s’i fitoi zgjedhjet. LDK-së i duhet kohë për të sqaruar me vetveten se ku është fajtori që s’ka fituar, sepse të gjitha sondazhet e kanë nxjerrë me 3-5 për qind para VV-së”, ka thënë ai.

“LDK duhet të sqarojë një gjë që është shumë e thjeshtë në esencë. Janë bërë shumë sakrifica në LDK për ta siguruar këtë unitet i cili u përfaqësua përmes Vjosa Osmanit dhe me krejt ato sakrifica doli parti e dytë jo e parë. Këtë e ka hall ta sqarojë e pastaj duhet të dalë në analiza më të thella, që sigurisht duhet t’i bëjë secila parti”, ka thënë tutje ai.

Sipas tij, do të ishte e pasinqertë edhe nëse tash partitë ndërrojnë mendje se cili kandidat ka më shumë vota të jetë kryeministër, e jo siç ishin deklaruar më herët se cila parti fiton ajo do ta udhëheqë qeverinë.

© KOHA. Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.

Komentet

Shto koment

Të ngjashme